Жак-Ів Кусто та його дослідження Світового океану.


Відомий на весь світ дослідник Світового океану народився в 1910 році в родині комерсанта. У 1920 році родина перебралась із Франції до США, де Жаку вперше довелось пізнати підводний світ. Це сталось в літньому таборі, коли десятирічному хлопцю доручили прибирати сміття з-під містків. Саме тоді Жак навчився затримувати дихання під водою і почав вдосконалювати техніку підводного плавання. Уже тоді його так захопив підводний світ, що хлопець вирішив заощаджувати свої гроші, щоб придбати кінокамеру. Надалі дитяче захоплення кінозйомкою стане справжнім покликанням і дасть можливість більш досконально вивчати світ Океану.

Закінчивши Французьку військово-морську академію, Кусто вирушає у навколосвітню подорож на кораблі “Жанна д’Арк” і у кожному порту він робить зйомки своєю кінокамерою. Прагнення до нових знань і вражень привели його в училище морських пілотів, але автомобільна катастрофа перекреслила всі його плани. Тривале лікування не зламало жаги до пригод. Постійні вправи і плавання дали свої результати. Здоров´я відновилось, а сам Кусто остаточно закохався в море.

Акваланг та Жак-Ів Кусто

Він разом із своїми однодумцями розробляє абсолютно новий прилад для дихання під водою. Прилад було названо аквалангом, що перекладається як «підводні легені». Влітку 1943 року після вдосконалення приладу, Кусто вперше занурився з аквалангом у море. Саме цей винахід дозволив більш ефективно боротися з ворогом в морі в роки другої світової війни. Після закінчення війни аквалангісти зняли фільм про затонулі кораблі і це з новою силою надихнуло Кусто і його друзів взятися до створення нових підводних приладів, які б допомагали розкривати таємниці океану.

З ініціативи Кусто в Марселі засновується центр морських досліджень, в якому ведеться активна боротьба за збереження чистоти вод Світового океану. Девізом всієї наступної діяльності Кусто є його слова: « Ми не дозволимо отруїти море, розуміючи його значення для науки, філософії та мистецтва». Кусто перетворює списаний тральщик «Каліпсо», отриманий в оренду всього за один франк в рік у англійського мецената Гіннеса, на корабель для наукових досліджень океану. Таким чином в 1950 році Кусто приступає до реалізації своїх природоохоронних планів. Переобладнання «Каліпсо» здійснювалось на основі угоди між Кусто та американською телевізійною компанією, яка зобов’язалась фінансувати процес перевтілення корабля. Натомість Кусто мав забезпечити телебачення відеоматеріалами про життя океану. А уже в 1956 році на екрани вийшов фільм про першу експедицію Кусто по Червоному морю “Світ тиші”. Цей фільм про глибини морів вперше відкрив глядачам підводні таємниці і заінтригував своєю привабливістю найвідоміші американські телекомпанії.

З 1957 року Кусто вирішує цілковито присвятити себе роботі в океанографічному музеї в Монако, який він з часом очолив і залишався незмінним його директором на протязі тридцяти років.

Кусто, прагнучи вести дослідження океану не лише з морського судна, ініціював створення підводного човна для вивчення морських глибин. Варто відмітити, що саме за допомогою таких підводних суден було знайдено нафту в Перській затоці. В 1962 році Кусто приступив до втілення проекту створення глибоководних поселень, які б давали можливість науковцям тривалий час перебувати на глибині, вивчаючи підводний світ.

Досліджуючи океан, Кусто прийшов до висновку, що неможливо зберегти його чистоту, не дбаючи про навколишнє середовище. Тому під його керівництвом почали працювати наукові експедиції в регіонах з найскладнішою екологічною ситуацією. Він боровся проти знищення тропічних лісів, виступав за охорону Середземномор´я та збереження Антарктиди. Важливим досягненням цієї боротьби можна вважати мораторій на видобуток корисних копалин в Антарктиді, запроваджений у 1991 році.

Жак-Ів Кусто

Кусто виступав за права майбутніх поколінь на екологічно чисту планету та активно боровся проти ядерних випробувань на океанських островах. Книги, написані Кусто, серед яких найбільш відомі “Світ тиші” і “Живе море” в доступній формі знайомлять читача з підводним світом і викликають почуття тривоги та власної відповідальності за долю океану та за майбутнє наступних поколінь.

Відео: Рекорд Жак-Іва Кусто побив його власний онук

День в історії. Народився Жак-Ів Кусто

Коментувати