Землетруси та їх передбачення


Земна кора складається з окремих блоків – літосферних плит, на межі яких формуються сейсмічні зони. Саме в сейсмічних зонах спостерігаються горизонтальні рухи земної кори, в результаті яких і виникають землетруси. На нашій планеті існують дві особливо активні сейсмічні зони: Тихоокеанська, яка охоплює майже все узбережжя Тихого океану, та Альпійсько-Гімалайська, яка простягається від Азорських островів через Альпи, Карпати, Кавказ і далі на схід до Гімалаїв та Великих Зондських островів.

Руйнівна дія землетрусів постійно завдає значних збитків економіці країн, які розташовані у сейсмічних регіонах Землі. Крім того, величезна кількість людських жертв, спричинена цими сейсмічними явищами, багато років спонукає вчених шукати ефективні способи передбачення землетрусів. Тому в багатьох країнах, де існує висока ймовірність виникнення сильних землетрусів, постійно ведуться геодинамічні спостереження. Зокрема на спеціальних геодинамічних полігонах постійно фіксуються зміни сейсмічної активності, виникнення аномальних змін геомагнітних полів та теплових потоків, дивні атмосферні явища, різкі коливання водного режиму а також незвичайна поведінка представників тваринного світу. Незважаючи на безліч сейсмічних станцій, які фіксують коливання земної кори у будь-якій точці нашої планети та потужні комп´ютери, що здатні швидко обробляти отримані дані, питання точного прогнозу цих стихійних явищ до цих пір остаточно не вирішене.

Землетрус

Однак відомі окремі випадки вдалого прогнозування землетрусів, але масового характеру вони не мають. Так в 1975 році було передбачено сильний землетрус в Китаї, сила якого перевищувала 7 балів. Більшість вчених вважають важливим не стільки передбачення землетрусів, скільки створення безпечних умов для проживання в сейсмічно активних регіонах. Це насамперед стосується будівництва сейсмостійких споруд, здатних вистояти під час особливо сильних землетрусів.

З давніх часів жителі сейсмічно активних територій звертали увагу на дивну поведінку тварин задовго до виникнення підземних поштовхів. Тварини більш чутливі до будь-яких змін в навколишньому середовищі, а тому значно активніше і швидше реагують на ці зміни, намагаючись залишити небезпечну ділянку. Так у 2009 році за кілька днів до виникнення землетрусу в Італії ціла колонія жаб швидко покинула улюблений ставок в Л´Акуїла. Аналізуючи подібну поведінку земноводних, вчені прийшли до висновку, що мешканці водойми зреагували на зміни в хімічному складі води, які виникли перед початком землетрусу внаслідок внутрішніх процесів в земній корі.

Землетрус

В 1975 році в Китаї за місяць до сильного землетрусу серед зими на вулицях міста Хайченге з´явились змії, які в цей час повинні були б перебувати в зимовій сплячці. В цьому випадку вчені припускають, що перед початком землетрусу в земній корі різко наростає напруга, що призводить до появи великої кількості заряджених частинок – іонів. Потрапляючи на земну поверхню, вони здатні порушити біологічний ритм у окремих видів тварин та спровокувати їх незвичайну поведінку.

Див. відео: Японія: землетрус спричинив до метрового цунамі.

Коментувати