Використання внутрішнього тепла Землі в господарстві.


Оскільки внутрішні оболонки Землі, а саме мантія та ядро, мають досить високу температуру, температура в земній корі з просуванням вглиб підвищується. Доказом такого твердження є висока температура в глибоких шахтах, яка іноді досягає до 600° С і створює складні умови для видобутку корисних копалин. Науковцями доведено, що з кожним наступним км глибини температура піднімається на 300°, а в місцях, де магма підходить близько до поверхні, температурні показники значно вищі. На основі багаторічних досліджень геологи прийшли до висновку, що на глибині 7-10 км загальна кількість теплової енергії в 5 тисяч разів перевищує теплоємність всіх видів мінерального палива, яке видобувають в земних надрах. Якщо людство навчиться ефективно використовувати лише 1% цієї теплової енергії, то зуміє забезпечити себе енергетичними ресурсами на найближчі 4 тисячі років.

з кожним наступним км глибини температура піднімається на 300

На сьогодні енергія внутрішнього тепла Землі в основному використовується в районах інтенсивної вулканічної діяльності. Це США, Нова Зеландія, Угорщина, Ісландія, Італія, Росія, Мексика, Японія. В цих країнах чи їх окремих регіонах термальні води залягають близько до поверхні. За допомогою свердловин термальні води разом з гарячою парою поступають до турбін, які виробляють електроенергію. Відпрацьована гаряча вода далі використовується в тепличному господарстві та для обігріву житла. В 58 країнах світу за допомогою геотермальних ресурсів обігрівають басейни та ванни, підігрівають воду в рибних господарствах, використовують внутрішню енергію для сушіння зернових, кондиціювання та прискореного танення снігу на автошляхах. Зокрема в Ісландії, яка знаходиться поблизу північного полярного кола, в оранжереях вирощують не тільки звичні овочі, але й деякі тропічні рослини. В столиці цієї країни ще з 1943 року використовуються термальні води для господарських потреб міста, температура яких сягає від 60 до 1300° С. Більше чверті всієї виробленої електроенергії Ісландії припадає на геотермальні електростанції. В США функціонує найпотужніша в світі геотермальна ЕС Хебер. В цій країні найбільша кількість електростанцій, що використовують внутрішнє тепло Землі, побудована в Долині Гейзерів. Їх тут 19, а їх загальна потужність складає 1300 МВт.

51

Значними геотермальними ресурсами володіє і Україна. В основному вони зосереджені в Закарпатті та в південних областях країни. Найбільш перспективними регіонами для використання геотермальних ресурсів є Карпати і Крим. Геотермальні води в незначній кількості є і на території Полтавської, Харківської, Сумської та Чернігівської областей.

52

Проблемою використання геотермальної енергії є використання відпрацьованих підземних вод через їх підвищену мінералізацію. Такі води з підвищеним вмістом мінеральних речовин забороняється скидати в природні водойми. Тому відпрацьовані води використовують в системі закритого водопостачання, видобуваючи з отриманих розсолів такі хімічні елементи як літій, бром, йод та інші необхідні для господарських потреб речовини.

Див відео: Геотермальные электростанции на Камчатке (Geothermal power plants in Kamchatka)

Геотермальные электростанции. Сила земли. Исландия. Мировой лидер добычи энергии.

https://www.youtube.com/watch?v=F1zKvBCvr3s

Коментувати