За історію свого існування місто Ужгород – обласний центр Закарпаття – входив до складу більше 20 держав, що, звичайно ж, відбилося на тому, як виглядають вулиці старого центру. Зараз в місті на Ужем проживають представники 67 національностей, а сам місто, ніби, складається з кількох міст. Кожна частина відноситься до окремої епохи. У самому центрі Ужгорода невеликі вулички нагадують про часи середньовічної Угорщини та імперської Австро-Угорщини. Саме до цієї частини міста і відноситься вулиця Корзо в Ужгороді.
Ужгород, без перебільшення, розташувався в самому центрі Європи. А серцем, головною і улюбленою вулицею городян є невелика вулиця Корзо. Вона, дійсно, досить маленька і на карті Ужгорода її знайти не легко. Дивіться на помаранчеву лінію, на карті видно, що вона тягнеться від площі Корятовича до зеленої набережній Незалежності, окрасою якої є ще одна визначна пам’ятка Ужгорода – знаменита Липова алея.
До речі, назва Ужгород офіційно закріпилась за містом лише в 20-х роках минулого століття. До цього часу і, практично, з самого заснування, місто було відоме як Унгвар. Таку назва йому дали кочові племена угрів, які захопили Закарпатську столицю ще у ІХ столітті.
Перші спогади про вулицю відноситься до 1691 року. У той час її називали Мостова. Архітектурний вигляд вулиці сформувався в кінці XIX початку ХХ століть. Колись, в цьому районі жили прості ремісники. До першої світової війни тут було багато маленьких крамниць, власниками яких були, здебільшого, представники єврейської національності. Саме тому, цю частину міста часто називали єврейським кварталом.
З давніх-давен вулиця Корзо в Ужгороді була улюбленим місцем, де любили прогулюватися міські красуні і ремісники, купці і важливі іноземці. Місцеві ж модниці не втомлювалися перебігати від однієї лавки до іншої в пошуках чергової обнови. Колись, на цій вулиці знаходилася перша в Ужгороді аптека. Багато чого змінилося з тих давніх часів, але атмосфера на улюбленому городянами та гостями міста – старому ужгородському Корзо – залишилася такою ж.
За радянських часів вулиця була перейменована на вулицю Суворова. Історичну назву повернули вулиці після того, як Україна стала незалежною державою. Зараз на Корзо розташовані численні бутики і кав’ярні. Місцеві мешканці та численні гості міста і сьогодні люблять проводити вільний час в гостинних кав’ярнях, ресторанчиках, слухати мелодії вуличних музик, дивитись роботи закарпатських художників, які виставляються під відкритим небом або просто неквапливо прогулюватися по Корзо.
Потрібно відзначити, що вулиця Корзо в Ужгороді – це пішохідна зона, де проїзд транспорту заборонений. Чим не справжнє, живе серце міста? Тому, коли вирішите приїхати в Ужгород, то пам’ятайте, що вам неодмінно потрібно побачити його історичну частину – старий центр і вулицю Корзо.
Ця фото-галерея допоможе вам пройтися по ужгородському Корзо від початку вулиці (на площі Корятовича) і до кінця (на набережній Незалежності). Такою ми побачили її жарким літом 2019 року.
Не пропустіть – Красиві фото осіннього Ужгорода
А це відео допоможе вам здійснити віртуальну 3D прогулянку по ужгородській вулиці Корзо.
Пропонуємо до перегляду ще й відео-фільм, з якого дізнаєтесь таємниці старого Корзо. Старожили та історики Ужгорода діляться своїми, хто спогадами, а хто знаннями, з журналістами, ну і з нами, звичайно ж.
Хочете знати ще більше про історію вулиці Корзо в Ужгороді, тоді загляньте на сайт ПРОЗАХІД, де в рубриці “Втрачений Ужгород” рекомендуємо дві статті Тетяни ЛІТЕРАТІ: