Внутрішні води Північної Америки.


Територія Північної Америки отримує достатню кількість опадів, які розподіляються в межах континенту нерівномірно. Тому й розподіл внутрішніх вод материка залежить від кількості опадів, яку отримує його поверхня. До внутрішніх вод Північної Америки, як і у більшості материків відносяться річки, озера, підземні води та покривні льодовики.

Більшість річок впадають в Атлантичний, Північний Льодовитий та Тихий океани. Незначна кількість внутрішніх вод знаходиться в межах басейну внутрішнього стоку, тобто річки, що протікають по території Великого Басейну та північної частини Мексиканського нагір’я виходу до жодного з океанів не мають. Більшість річок континенту мають мішане живлення. Однак у річок басейну Північного Льодовитого океану переважним є снігове живлення. Річки, що несуть свої води до Атлантичного океану характеризуються переважно дощовим живленням, а у річок басейну внутрішнього стоку переважає підземний характер живлення. Режим річок залежить від кліматичних особливостей місцевості, де вони протікають. Так для Маккензі, яка протікає на півночі материка, характерний тривалий льодостав, а річкова система Міссісіпі-Міссурі переповнюється у весняний період, коли тане маса снігу в Скелястих горах, і міліє наприкінці літа як будь-яка типова річка помірного поясу. Річки басейну Тихого океану беруть початок в Скелястих горах. Тому вони характеризуються стрімкою течією та вузькими і глибокими річковими долинами, так званими каньонами. Найбільший і найглибший каньон сформувався на річці Колорадо. Його довжина і глибина сягають 1800 м.

Міссісіпі

Міссісіпі

Колорадо

Колорадо

Фізична карта Північної Америки

Фізична карта Північної Америки.

Більшість озер материка розташовані в північній частині. Ці озера в основному утворились в результаті діяльності давнього льодовика та тектонічних рухів земної кори. Серед системи Великих Американських озер озеро Верхнє вважається найбільшим прісним озером в світі, а між озерами Ері та Онтаріо знаходиться річка Ніагара, на якій сформувався відомий Ніагарський водоспад. Серед безстічних озер варто відмітити Велике Солоне озеро, розташоване в межах Великого басейну. Його солоність може сягати до 300 проміле.

Ніагарський водоспад

Ніагарський водоспад

Резервуаром прісної води на материку є покривні і гірські льодовики, що концентруються на території Канадського Арктичного архіпелагу, на острові Гренландія та на вершинах Кордильєр.

Коментувати