Внутрішні води Африки


Розподіл річкового стоку та режим річок залежать від кліматичних умов та характеру поверхні материка. За загальним об’ємом річкового стоку Африка займає третє місце після Євразії та Південної Америки.

Внаслідок загального нахилу поверхні материка на захід, більша частина річок Африки несе свої води в Атлантичний океан, серед яких найбільші річки материка – Конго, Нігер, Ніл. В межах Східно-Африканського розлому знаходиться найбільш піднята частина Африки, яка і є основним вододілом між внутрішніми водами басейнів Атлантичного та Індійського океанів. Серед найбільших річок, що впадають в Індійський океан варто відмітити річку Замбезі, на якій знаходиться відомий водоспад Вікторія.

Африка

Більше третини площі всієї Африки припадає на басейн внутрішнього стоку, тобто річки та озера, які знаходяться в межах цього басейну не мають зв’язку з океаном. Ці річки, як правило, наповнюються водою лише після раптових зливових дощів, а більшу частину року вони представляють собою пересохлі русла, які місцеві жителі використовують в якості шляхів. Такі ріки найчастіше зустрічаються в пустелях і в Африці їх називають ваді.

Басейни річок Африки

Басейни річок Африки

Ваді живлять водою пустельні озера. Тому береги цих озер час від часу змінюють свої обриси та розміри площі. До таких озер відноситься озеро Чад, яке знаходиться в пустелі Сахара.

Всі річки Африки мають переважно дощове живлення. Незначну частку в живленні річок відіграють підземні води. Найбільшу кількість води отримують річки, що протікають в межах екватора. Тому найбільш повноводною річкою Африки є Конго.

Річки, що протікають в субекваторіальних широтах мають сезонний характер живлення: повноводні влітку і маловодні в зимовий засушливий період. До таких річок відноситься славнозвісний Ніл, а також Нігер, Замбезі та інші.

Озера Африки розподілені на материку нерівномірно і різняться за походженням своїх озерних улоговин. Так озера на сході материка розташовані вздовж африканського розлому і їх улоговини сформувались в межах тектонічних розломів. Тому всі вони дуже глибокі і мають витягнуту форму. Серед таких озер своїми розмірами вирізняється Танганьїка.

Улоговина найбільшого озера Африки Вікторії знаходиться в межах прогину платформи. Тому це озеро має незначні глибини і розлоге по своїм обрисам.

В межах Ефіопського нагір’я знаходиться озеро Тана, яке має вулканічне походження.

Надра Африки містять значні запаси підземних вод, які відіграють важливу роль у водозабезпеченні засушливих регіонів та пустель материка. В місцях, де підземні води підходять близько до поверхні, формуються осередки життя серед пустель, які називають оазисами. Тут з´являється рослинність, плодоносять фінікові пальми і приходять на водопій тварини. Люди навчились добувати воду в пустелях за допомогою артезіанських свердловин. Біля свердловин також формуються рукотворні оазиси, де місцеві жителі вирощують сільськогосподарські культури і розводять худобу.

Відео: Презентація на тему: “Басейни річок Африки”

Коментувати