Відкриття Америки Х.Колумбом


В 1492 році до двору іспанських монархів прибув генуезький мореплавець Христофор Колумб. Він наважився запропонувати королю Фердінанду та королеві Ізабелі досить авантюрний план подорожі до Індії через Атлантичний океан. Будучи досвідченим моряком, він дуже добре розбирався в морській справі. Докладно вивчаючи карти, Колумб дійшов висновку, що до Індії з її казковими багатствами можна вирушити не звичним шляхом, обігнувши Африку, а рухаючись на захід і досягти таким чином східних берегів країни прянощів. У себе на батьківщині і у португальського короля Колумб не знайшов підтримки і розуміння. Тому змушений був звернутись за втіленням своїх ідей до іспанських королів. На той час в Іспанії склалась доволі несприятлива економічна ситуація. Спустошена казна, відсутність вільних для продажу земель, мізерні прибутки від податків на торгівлю та ремесло, а також збідніле дворянство не залишали вибору королям. Вдала подорож до Індії новим шляхом давала надію на покращення економічного становища в країні.

Христофор Колумб

3 серпня 1492 року з порту Палос вперше у відкритий океан під командуванням Х. Колумба вирушила флотилія в складі трьох кораблів. Команда налічувала 90 чоловік, яких з великими труднощами вдалось вмовити вирушити у невідому подорож по відкритому океану. Більшість її членів були злочинцями, які до того часу відбували покарання в тюрмах і були випущені звідти, щоб поповнити склад команди Колумба.
Плавання тривало більше двох місяців, що значно перевищувало розрахунки командора. Не раз на кораблях вибухало невдоволення матросів, але впертий Колумб зумів придушити назріваючий бунт, і флотилія впевнено йшла по заданому курсу. Якось вахтовий матрос повідомив, що бачить жадану землю, але це виявились лише плаваючі водорості Саргасового моря. Нарешті почали з´являтись ознаки наближення материка. На палубу кораблів сідали чайки, а в рибальські сіті почала потрапляти прісноводна риба. Невдовзі на світанку 12 жовтня 1492 року флотилія підійшла до одного з Багамських островів. Цей острів було названо на честь Святого Спасителя, який допоміг Колумбу здійснити його заповітну мрію. Назву цього острова і сьогодні можна відшукати на географічній карті серед Багамських островів. Це – Сан-Сальвадор. Далі були відкриті Куба та Гаїті. Не здогадуючись, що команда опинилась біля берегів невідомого материка, Колумб вирішив, що він відкрив новий шлях до Індії.

Христофор Колумб - карта мандрів.

Христофор Колумб – карта мандрів.

В 1493 році Христофор Колумб повернувся до Іспанії, де його зустріли з великими почестями. Під час свого другого плавання Колумб обстежив ряд островів Карибського моря, а під час третьої експедиції в 1498 році йому вдалось ввійти в дельту Оріноко і виявити узбережжя невідомого материка. Так почалось вивчення Південної Америки. Під час четвертої експедиції було досліджено значну частину узбережжя Центральної Америки. Відкриті території були названі Новим Світом. Вважається, що Колумб до кінця своїх днів був впевнений, що відкрив західний шлях до Індії. Однак існують докази того, що в кінці свого життя він починав сумніватись, що опинився біля берегів Індії, але тримав свої догадки в секреті, щоб не накликати гнів іспанських монархів.

Відкриті Колумбом землі не справдили сподівань іспанської корони. Не було тут тих казкових багатств і прянощів, про які писав Марко Поло в своїй «Книзі чудес». Тому про першовідкривача Нового Світу дуже швидко забули, і він помер в злиднях.

Лише в кінці XV і на початку XVI ст. до відкритих Колумбом земель вирушило кілька експедицій, в яких приймав участь флорентійський мореплавець Амеріго Веспуччі. Під час однієї з них Амеріго прийшов до висновку, що Колумб відкрив новий материк, який було нанесено на нову карту світу і названо Землею Амеріго. Пізніше назва материка змінилась за правилами того часу, коли континентам давали виключно жіночі імена. Земля Амеріго почала називатись Америкою.

Коментувати