Урагани та їх наслідки.


Звичайний циклон, який в помірних широтах здебільшого супроводжується опадами і вітрами, в тропічних регіонах часто перетворюється на ураган, яких характеризується незначними розмірами, але значною руйнівною силою. Слово «ураган» має англійське коріння і походить від англійського слова «hurricane», що означає дуже сильний циклон, або штормовий вітер.

Як правило, надзвичайної сили урагани зароджуються в тропічних широтах над теплими водами океанів поблизу екватора. Внаслідок обертання Землі навколо своєї осі тропічні урагани рухаються в західному напрямку, зміщуючись на північ. Тому найбільша кількість цих природних явищ спостерігається біля східних та південно-східних берегів Північної Америки. Подібні штормові вітри спостерігаються також в тропічних широтах біля східних і південно-східних берегів Євразії. Тут їх називають тайфунами і вони не мають такої сили, як біля берегів Америки.

Циклон – це область низького тиску, оточена по периферії зоною високого тиску. Тому рух повітряних мас в зоні циклону спрямований до центру. За рахунок обертання Землі повітряні потоки в північній півкулі закручуються проти годинникової стрілки, а в південній півкулі – повітря рухається за годинниковою стрілкою. В зоні зниженого тиску в центрі тропічного циклону формується область штилю, тобто безвітряної теплої погоди, яку називають «око бурі». Саме навколо «ока бурі» відбувається закручування повітряних мас і утворення вихороподібних потоків повітря. Чим більша різниця тисків між центром і периферією циклону і чим менша між ними відстань, тим більшої сили формується ураган. Швидкість вітру в такому випадку може досягати до 300 км/год.

Ураган

Руйнівна дія урагану вимірюється за шкалою Саффіра-Сімпсона за 5 категоріями. Тобто, ураган, якому присвоєно п’яту категорію вважається найбільш руйнівним. Серед найбільш руйнівних ураганів, які відбувались на нашій планеті за останні роки, слід назвати ураган Сан-Калікст 1780 року, який завдав надзвичайних руйнувань в районі Карибських островів. Припливна хвиля, викликана ураганним вітром, досягала майже 8 метрів і змивала все на своєму шляху. На рахунку цього урагану, швидкість якого досягала майже 350 км/год, маса повалених і вивернутих з корінням дерев, велика кількість затонулих кораблів, та близько 22000 загиблих. Не менш руйнівним виявився ураган Мітч, який пронісся в 1998 році над південною частиною Карибського моря з швидкістю 320 км/год. Більше 20 тисяч людей загинули від могутніх селевих потоків, спричинених високою до 6 метрів припливною хвилею та величезною кількістю опадів в горах. Багато людей залишились без питної води та даху над головою. В умовах високої вологості та температури в цьому регіоні зросла кількість інфекційних захворювань. В результаті руйнівного впливу урагану Катріна, що пронісся над східним узбережжям США в 2005 році, майже повністю було затоплено місто Новий Орлеан і загинуло понад 1,5 тисяч людей.

Ураган

Отже, руйнівна сила будь-якого катастрофічного урагану викликана надзвичайною швидкістю вітру, високими припливними хвилями та великою кількістю опадів, здатними спричинити повені та викликати селеві потоки.

Відео: Ураган в Киеве 4 июня 2012

Нереально страшный Ураган (Unreal hurricane in Russia )

Коментувати