Сахара – найбільша пустеля світу


Найбільша пустеля світу займає північну частину Африки, простягаючись на більше як 5 тисяч км з сходу на захід і займаючи близько 30% площі всього материка. На заході пустеля має вихід до Атлантичного океану, а на сході її омиває Червоне море. Північна межа Сахари проходить вздовж Середземного моря і Атлаських гір. На півдні розташовується перехідна зона від пустелі до савани – сахель.

Сахель

Сахель

Жителі Сахари

Слово «Сахара» арабською звучить як «цукру», а в перекладі з мови місцевого населення туарегів значить «пустеля». І справді вологе повітря з океану не проникає на територію Сахари, оскільки пануючі північно-східні пасати дмуть з найбільшого материка Євразія і майже не несуть вологи. Середньорічна кількість опадів становить тут близько 200 мм на рік, а в окремих регіонах пустелі по кілька років не випадає і краплі дощу. Внаслідок надзвичайно низької вологості повітря вдень може нагріватись в окремих місцях до +80 градусів, а вночі поверхня швидко охолоджується і температура може опускатись до -15 градусів. Високій температурі сприяють гарячі сухі вітри, що дмуть з найбільш спекотних частин пустелі і женуть гаряче сухе повітря, підсилюючи нестерпну спеку. Такі вітри, не зустрічаючи серйозних перешкод на своєму шляху, піднімають хмари піску і пилу, утворюючи піщані бурі. Іноді піщані бурі досягають такої сили і розмаху, що піщаний пил може доноситись і до Європи. Взагалі на території Сахари із 100 днів лише 6 бувають безвітряні. Під дією частих і сильних вітрів переноситься маса піску і навіть дрібного каміння, формуючи характерні для пустельного пейзажу піщані гори – бархани і дюни, які мають здатність повільно пересуватись під дією того ж вітру.

Міраж

Дуже сильне прогрівання прилеглого до поверхні землі шару повітря сприяє розмежуванню повітряних шарів, які відрізняються різним вмістом вологи. На межі цих різних за властивостями повітряних мас промені світла можуть заломлюватись як у дзеркалі. Так виникають міражі – характерне явище пустелі. В найбільшій пустелі світу їх нараховується більше як 150 тисяч. Цікаво, що навіть існує карта міражів Сахари, на якій відмічено, де саме і який саме міраж може спостерігатись.

Єдиним джерелом води в Сахарі є річка Ніл на сході, а також підземні води. В тих місцях, де підземні води залягають близько до поверхні, утворюються оазиси. Тут можливе життя, а місцеві жителі вирощують в оазисах фінікові пальми і солодкий виноград.

Більшість рослин пристосувались до умов життя в пустелі завдяки довгому корінню, яке досягає до 20 метрів. Таким чином рослини можуть добувати воду з глибинних шарів.

Тварини в основному ведуть нічний спосіб життя, використовуючи прохолоду, вдень багато з них впадають в стан анабіозу. Окремі представники тваринного світу пристосувались до спеки, швидко рухаючись в пошуках води, або зариваючись в пісок. Багато тварин в пустелі можуть довго обходитись без їжі і води. Серед них відомий всім верблюд, а також ефіопський їжак і орикси.

Коментувати