Пустеля Атакама – найбільш засушлива пустеля світу


Пустеля Атакама вважається найбільш засушливою серед усіх відомих пустель світу. На протязі більше чотирьох століть в цій частині нашої планети не випадало суттєвих опадів, а русла річок залишаються безводними більше як 120 тисяч років. Лише в окремих регіонах цієї пустелі дощ випадає один раз на десятиріччя, приносячи з собою шквали та негоду. Середня річна кількість опадів складає всього 1 мм. В зв’язку з цим в межах Атаками зареєстрована найнижча вологість повітря, що дорівнює 0 %. Основну кількість вологи приносять лише тумани, які не проникають вглиб пустелі і формуються на межі океанських вод та вузької берегової смуги. Такі тумани носять назву «каманчака». Цікаво, що пустеля Атакама знаходиться на узбережжі Тихого океану і по суті дана територія мала б достатньо зволожуватись. Однак завдяки впливу холодної Перуанської течії над прибережними водами океану формується зона високого атмосферного тиску, що перешкоджає руху повітря вгору і вивільненню вологи у вигляді опадів.

Пустеля Атакама на карті

Пустеля Атакама на карті

Від більшості пустель Атакама відрізняється доволі помірною температурою, яка в середньому коливається в межах від 0 до 25 градусів. Лише опівдні температура може досягати відмітки 50 градусів. Після заходу сонця температура повітря різко опускається. На протязі години вона знижується на 40 градусів. Різкі перепади температури сприяють інтенсивному руйнуванню гірських порід, які стискуючись тріскаються з такими різкими звуками, що нагадують стрілянину.

Основними формами рельєфу Атаками є піщані та кам´яні бархани, а також пологі схили, утворені на місці високих скель в результаті впливу процесів вивітрювання. Річки, що беруть початок в Андах і спускаються до східних окраїн пустелі розмивають численні солончаки та утворюють соляні озера. В умовах низької вологості ці озера швидко вкриваються товстою соляною кіркою, яка з часом руйнується і в цьому місці утворюються лагуни, що приваблюють до себе цілі зграї фламінго та інших водоплаваючих птахів.

Більшість представників фауни і флори пристосувались до засвоєння вологи з повітря, або до використання її в мінімальній кількості для своєї життєдіяльності. Рослинний світ Атаками досить бідний і представлений в основному різними видами кактусів, чагарниками, лишайниками та синьо-зеленими водоростями. Основними представниками тваринного світу є плазуни, комахи, а також окремі види птахів, що селяться на прибережних скелях колоніями та живляться океанською рибою.
Мінеральні багатства пустелі та значні запаси тихоокеанської риби здавна приваблювали до неї людей. За поклади селітри та мідні родовища велись численні суперечки між прилеглими державами. Тому люди населяють Атакаму, незважаючи на суворі умови проживання. На сьогоднішній день тут проживає близько 1 млн. людей. Проблему нестачі води жителі пустелі вирішують за допомогою «тумановловлювачів», які дають можливість збирати до 20 л придатної для пиття води за добу.

Відео: Атакама – Навколосвітня подорож – Орел і решка 2016