Припливи і відпливи


Явища припливів та відпливів люди помічали ще в давні часи. Ще в V столітті до н.е. про них писав Геродот. Це загадкове явище більшість вчених тієї епохи пояснювали диханням нашої планети. Уже в XVI столітті французький вчений Р.Декарт висунув припущення про вплив Місяця на припливні явища, але до кінця не зміг встановити суті такого впливу, пояснюючи раптове зниження рівня води в океані тиском Місяця на воду під час обертання Землі.

08

Сучасна наука встановила справжню природу припливів та відпливів, які виникають в результаті дії гравітаційних сил Місяця та Сонця на поверхню океану. Оскільки Місяць, незважаючи на свої відносно невеликі розміри, знаходиться значно ближче до Землі, ніж Сонце, то природний супутник нашої планети викликає і значно вищі припливні хвилі, ніж наше світило.

Частина океану, над якою перебуває Місяць під час свого обертання навколо Землі, піднімається слідом за рухом Місяця. Там утворюється приплив. На протилежній стороні Землі в океані в цей самий час спостерігається явище відпливу: вода відкочується від берега, або її рівень значно знижується. Варто відмітити, що припливні явища у відкритому океані малопомітні, але на відкритому узбережжі припливи та відпливи проявляються в повну силу. Особливо високою припливна хвиля може бути в глибоких та вузьких затоках, які мають зв’язок з океаном. Це стосується і гирла окремих річок, які впадають в океан. Прикладом може служити Амазонка, на якій висока припливна хвиля рухається проти течії з Атлантичного океану з швидкістю близько 45 км/год., руйнуючи на своєму шляху береги.

Здавна люди використовували припливні явища, розставляючи рибальські сіті на березі. Під час припливу вода затоплювала берег, а під час відпливу в сітях залишалась риба. В наш час людство навчилось використовувати припливну хвилю для отримання енергії. Припливні електростанції сьогодні працюють в багатьох країнах світу.

10

Коментувати