Пігмеї – мешканці екваторіальних лісів Африки


Найнижчі люди на Землі проживають в Центральній Африці в басейні річки Конго. Це плем´я пігмеїв. Його назва в перекладі з грецької мови звучить як «розміром як кулак». Дійсно зріст дорослого чоловіка не перевищує 143 см, а жінки рідко досягають 132 см. П´ятирічне дитя пігмеїв за зростом нагадує дворічну дитину європейців.

Згідно з генетичними дослідженнями, пігмеї є представниками одного з найдревніших народів, які населяли Землю більше 70 тисяч років тому. В минулому ці племена низькорослих людей проживали на території всієї Центральної Африки, але з часом їх відтіснили представники більш агресивних племен в тропічні ліси.

Пігмеї

Щоденне життя цих маленьких людей пов’язане з боротьбою за виживання в складних природних умовах. Основним заняттям чоловіків є повсякденне добування їжі для всього поселення. Тому вони переважно займаються полюванням. Перед полюванням мисливці традиційно звертаються за допомогою до лісового духа Торе. Треба відмітити, що пігмеї відносяться до найменш зажерливих мисливців. Адже вони добувають рівно стільки м´яса, скільки потрібно, щоб нагодувати мешканців поселення. Пігмеї ніколи не запасають здобич. Традиційно мисливці цього племені розбирають тушу забитої тварини, готують її і споживають там, де вдалось її вполювати. Всі мешканці поселення не чекають своїх чоловіків із здобиччю, а йдуть куштувати їжу туди, де її готують за межами поселення.

Рибальством пігмеї займаються в певні сезони. Їх спосіб ловити рибу можна назвати найгуманнішим і таким, який не завдає шкоди навколишньому середовищу. Рибалки кидають у водойму отруйну траву, але риба від неї не гине, а просто завмирає на якийсь час. Саме цього часу вистачає пігмеям, щоб зібрати сонну рибу і поласувати нею. Решта незібраної риби очунює і знову пірнає під воду.

У цих племен немає можливості постійно вполювати тварину, чи виловити рибу. Тому основу їх харчування складає рослинна їжа та мед, які вони відшукують в лісі. Останнім часом пігмеї почали вимінювати дари лісу на овочі та фрукти, які вирощують місцеві фермери, що облаштувались неподалік від поселень маленьких людей. Крім овочів та фруктів тут вони отримують тканини, гончарні вироби та тютюн.

Пігмеї живуть в тимчасових поселеннях і ведуть кочовий спосіб життя. Це пов’язано з постійними пошуками їжі та місць, де можна вполювати дичину. Крім того, за старовинним звичаєм, люди назавжди зобов’язані покинути поселення, якщо хтось із його мешканців помирає. Тіло покійника вмощують під дахом примітивного житла і залишають це місце назавжди.

Пігмеї

Життя в тропічному лісі повне небезпек. Адже маленькі люди і особливо їх діти дуже вразливі і не завжди можуть дати відсіч хижим звірам. Однак найбільшу загрозу для них становлять пітони. Якщо будь-хто з цих людей випадково наступить на цю величезну змію, то уже не зможе вирватись з її смертельних обіймів. Враховуючи цілий ряд небезпек та складні кліматичні умови у пігмеїв мало шансів дожити до похилого віку. Середня тривалість їх життя трохи більша 45 років. Цікаво, що пігмеї ніколи не користуються календарем. Тому ніхто з них не може точно назвати свій вік. Для представників цього племені характерне раннє статеве дозрівання та ранній шлюб. Перша дитина у молодої пари з´являється, коли чоловіку та дружині виповнюється 14 чи 15 років.

Поступово деякі представники племені переходять до осілого способу життя, починають носити європейський одяг і забувають свої традиції та культуру.

Відео: Pigmeos – Poblado

Коментувати