Озеро Танганьїка


Озеро Танганьїка розташоване в межах Східно-африканського розлому, та омиває береги чотирьох країн Африки: Бурунді, Демократичної Республіки Конго, Замбії, Танзанії. Про існування цього озера довідались в 1858 році завдяки англійським дослідникам Річарду Бьортону та Джону Спіку, які випадково натрапили на нього в пошуках витоків Нілу.

Серед усіх прісноводних озер нашої планети Танганьїка вважається найдовшим озером і простягається з півночі на південь на 673 км. Ширина цієї водойми становить 72 км, а максимальна глибина сягає 1470 метрів. Щодо глибини Танганьїка займає друге місце після Байкалу. За об’ємом прісної води це озеро також знаходиться серед основних лідерів світу.

Танганьїка - карта

Танганьїка – карта

Вважається, що озерна улоговина, утворена в результаті інтенсивних рухів земної кори, заповнилась водою близько 10 – 12 млн. років тому. Значна глибина та протяжність водойми є суттєвим доказом того, що озеро має тектонічне походження і знаходиться в межах розлому континентальної земної кори.

Живиться озеро за рахунок дощів та річок, що в нього впадають, серед яких найбільшою є річка Рузізі. Цікаво, що з моменту утворення озеро зовсім не пересихало на відміну від озера Вікторія.

Танганьїка

Значна глибина та відсутність придонних течій є причиною слабкого водообміну в озері. Тому в нижніх шарах водойми накопичується велика кількість сірководню, згубного для всього живого. Як і в Чорному морі з глибини 200 м починається «мертва зона», для якої характерна відсутність кисню.

Незважаючи на це ближче до поверхні в озері мешкає величезна кількість різноманітної риби. Особливо варто відмітити 250 видів цихлід, більшість з яких відносять до ендемічних. Довжина їх становить від 2,5 м до 1 м. Серед цихлід є і такі, яких використовують як акваріумних рибок. Крім ендемічних риб у озері мешкають унікальні молюски, краби, рачки, медузи, п’явки. Своєрідність органічного світу озера пояснюється тривалим його існуванням в якості безстічної водойми в далекому минулому та тривалим віком існування.

Значні розміри озера дозволяють інтенсивно використовувати його в якості важливої транспортної артерії між жителями прибережних територій. По озерній гладі курсують комфортабельні пороми, що здійснюють як пасажирські так і вантажні перевезення.

В басейні водойми проживає близько 10 млн. чол., основним заняттям яких є рибальство. Сучасні способи вилову риби виявились згубними для фауни озера. Тому кількість виловленої риби з кожним роком зменшується.

Танганьїка

Озеро Танганьїка терпить від негативного ставлення людини до природи. Велика кількість побутового сміття, сільськогосподарські та промислові відходи постійно скидаються у води озера. Відсутність каналізації та водогону у основної маси жителів прибережних територій спричиняють не тільки забруднення води, а й підвищують ризик небезпечних інфекційних захворювань. Тому сучасний екологічний стан цієї унікальної водойми викликає тривогу і потребує невідкладних природоохоронних заходів.

Відео: Цихлиды озера Танганьика

Коментувати