Основні типи вулканів.


На земній кулі так багато різних вулканів, які відрізняються один від одного за багатьма ознаками, що їх поділяють на окремі типи. Насамперед всі відомі вулкани поділяються за своєю активністю на дві основні групи: згаслі і діючі. Діючі вулкани час від часу нагадують людству про свою діяльність, викидаючи хмари попелу, газів та розпечену лаву. Згаслі вулкани також можуть «прокинутись» і вести себе подібним чином. Однак в пам´яті людей не збереглися згадки про їх діяльність. Довгий час люди вважали згаслим вулканом Везувій, який раптово почав діяти і в результаті його виверження було знищено давньоримське місто Помпеї. Отже, Везувій відноситься до діючих вулканів. Крім нього найбільш відомими діючими вулканами є Кракатау, Етна, Гекла, Ключевська Сопка, Кіліманджаро та багато інших.

Ельбрус

Ельбрус

Серед найвідоміших згаслих вулканів варто назвати Кара-Даг, Ельбрус, Арарат, Чимборасо.

Залежно від розташування всі вулкани поділяються на наземні та підводні. Всі наземні вулкани мають різний характер виверження. Тому їх поділяють залежно від особливостей їх діяльності. Кожен із типів носить назву тієї місцевості, для якої ті чи інші типи вивержень найбільш характерні.

Вулкан - Гаваї

Вулкан – Гаваї

Так діяльність вулканів Гавайського типу характерна для вулканів Гавайських островів. Для вулканів цього типу характерні спокійні виверження без вибухів і вулканічних бомб. Під час діяльності таких вулканів виділяється незначна кількість водяної пари та вулканічних газів. Характерною ознакою вулканів Гавайського типу є рідка лава, яка в окремих випадках здатна виділятись із жерла вулкана у вигляді фонтану. Рідка лава легко стікає пологими схилами, повільно застигаючи і нашаровуючи лавові потоки одне на одного.

Вулкан в  Ісландії

Вулкан в Ісландії

Подібні виверження характерні і для вулканів Ісландського типу. Однак ці вулкани відрізняються від вулканів Гавайського типу тим, що рідка лава витікає не з одного кратера, а через тріщини, які утворюються в конусі вулкана. Тому такі виверження супроводжуються значними лавовими потоками, які заливають сотні квадратних кілометрів.

Вулкан Стромболі в Італії

Вулкан Стромболі в Італії

Вулкани Стромболійського типу також характеризуються рідкою лавою, але на відміну від вулканів Гавайського та Ісландського типів, їх виверження супроводжується потужними вибухами. Крім того для діяльності таких вулканів характерна певна періодичність, а під час їх виверження виділяються хмари попелу та викидаються вулканічні бомби.

40 Вулкан 2

Для вулканів Пелейського, Вульканського та Везувіанського типів характерна в’язка магма, яка в багатьох випадках не виливається на поверхню, а застигає в жерлі вулкана. Для цих вулканів характерні потужні вибухи, викиди значної кількості вулканічних газів, попелу та водяної пари. Серед цих вулканів особливо небезпечними вважаються вулкани пелейського типу, під час виверження яких хмари попелу і розпечена лава насичена отруйними газами надзвичайно швидко рухаються крутими схилами вулкану і знищують практично все на своєму шляху.

Підводні вулкани як правило зосереджуються в рифтовій зоні океанічної земної кори. Оскільки весь вулканічний матеріал концентрується поблизу кратерів цих вулканів, то вони можуть досягати висоти понад 5 км. В окремих випадках підводні вулкани утворюють острови, які з часом можуть зникати під водою.

Типи вулканів

Типи вулканів

Типи вулканів

Див. відео: В Чили проснулся вулкан Кальбуко.

Коментувати