Основні типи островів


Острови Світового океану надзвичайно різноманітні. Вони відрізняються своїми розмірами, особливостями природних умов та походженням. Як правило, всі острови поділяють за походженням на три основні групи: материкові, вулканічні та коралові.

Материкові острови утворились в результаті прогинання ділянки земної кори. Як наслідок, місце прогину заливалось морською водою, а частина суші залишалась поза межами материка. Материкові острови в більшості випадків відрізняються значними розмірами. Не дивно, що серед них зустрічаються найбільші. Таким найбільшим островом в світі є Гренландія. За своїми розмірами острів перевищує Великобританію в 10 разів і займає близько четвертої частини США. Вчені довели, що цей острів складено гірськими породами, яким близько 3700 млн. років. Більшу частину Гренландії вкриває величезний льодовий купол, товщина якого сягає 10 тис. м. В цьому льодовому панцирі зароджуються льодовики, з яких утворюються айсберги. Один із таких льодовиків Якобсхван рухається з швидкістю 1м/год., скидаючи в океан величезну масу льоду. Однак не варто вважати Гренландію льодовою пустелею. Найбільший острів став притулком для багатьох представників тваринного світу – мешканців полярних регіонів планети. Це – полярний ведмідь, вівцебик, полярна сова, полярний заєць, песець, лемінг, північний олень та інші представники арктичних широт.

Вулканічні острови

Вулканічні острови утворюються в результаті вулканічної діяльності на дні океану. Так утворились Гавайські острови і зокрема острів Кауаї, який виник близько 5 млн. років тому. В центрі цього острова знаходиться згаслий вулкан Вайалеале, який має висоту 1600 м. На більшості вулканічних островів формуються курортні зони, але в окремих випадках вони можуть бути непридатними для проживання людини. Так острови Ізу поблизу Японії характеризуються найвищою на планеті концентрацією смертельно небезпечного сірчаного газу в повітрі.

Атол

Коралові острови як правило зустрічаються скупченнями. Такі острови утворюються в результаті життєдіяльності морських організмів: відмерлих коралових поліпів та відмерлих водоростей, що засвоюють солі кальцію з морської води. Скупчення таких відмерлих поліпів та водоростей утворюють рифи. На поверхні коралових рифів мешкають живі коралові поліпи, які живляться дрібними морськими організмами і створюють навколо себе своєрідний вапняковий будиночок. Цікаво, що в умовах теплого тропічного клімату рифи можуть виростати на 24 см щороку. Коли скупчення рифів досягають поверхні водойми, можуть утворюватись коралові острови. Коралові острови утворюють своєрідні кільця на поверхні океану, всередині яких знаходиться мілководна ділянка океану – лагуна. Такі острови називають атолами. Найбільші атоли розташовані в Тихому океані в групі Маршаллових островів.

Серед усіх типів островів особливу цікавість викликають безлюдні острови, які можуть бути навіть небезпечними для проживання людини. Таким є Зміїний острів, розташований біля берегів Бразилії. Справа в тому, що на цьому острові мешкають надзвичайно отруйні списоголові змії, під час укусу яких виділяється отрута, здатна викликати стрімке відмирання тканин.

Серед безлюдних островів вирізняється острів Окуношіма біля берегів Японії, який населений лише кроликами. До Другої світової війни на цьому острові виготовляли хімічну зброю, а кроликів використовували як піддослідних тварин. Під час війни острів окупували і кроликів звільнили. Пухнасті тваринки швидко заселили весь острів і володіють ним донині.

Коментувати