Органічний світ Північного Льодовитого океану


Органічний світ Північного Льодовитого океану формується в надзвичайно суворих кліматичних умовах. Середня температура найтеплішого місяця липня в південній частині океану не піднімається вище 0 градусів, а більша частина океану впродовж року вкрита потужним шаром льоду.Суворий холодний клімат Північного Льодовитого океану пояснюється його винятковим географічним положенням в межах північного полярного кола. Навіть влітку сонце перебуває лише над горизонтом, а взимку взагалі не з´являється на небосхилі. Тому літо тут коротке і прохолодне, а взимку під впливом полярної ночі поверхня не отримує сонячного тепла, тому зими в арктичній області дуже суворі і тривалі. Незважаючи на те, що опадів тут випадає близько 200 мм на рік, сніг не встигає розтавати завдяки постійним від´ємним температурам.

Карта Північного Льодовитого океану

Карта Північного Льодовитого океану

В цих умовах і формується органічний світ Північного Льодовитого океану, до якого відносяться мешканці узбережжя, численних островів та дна океану. Всі представники рослинного та тваринного світу добре пристосувались до низької температури та проживання серед вічних снігів та льодовикового покриву. Основним пристосуванням птахів та ссавців, що мешкають в Північному Льодовитому океані є білий колір хутра в ссавців чи пір´я в птахів. Прикладом може слугувати найбільший наземний хижак білий ведмідь чи полярна сова.

Білий ведмідь

полярна сова

Серед океанічних водоростей переважають ламінарії та фукуси, а в Білому морі зустрічається квіткова рослина зостера. Серед донних тварин в основному зустрічаються безхребетні: черви, молюски, губки, морські зірки.

На узбережжі арктичних морів рослинний покрив бідний. Основними його представниками є лишайники, мікроскопічні водорості, голонасінні та деякі види квіткових рослин.

Завдяки інтенсивному охолодженню поверхневі шари води стають важчими і опускаються, а глибинні води піднімаються на поверхню. Тому в морях Північного Льодовитого океану відбувається постійне перемішування води і збагачення її киснем та азотом. В результаті створюються сприятливі умови для розвитку планктону, яким переважно живляться морські організми. Тому, незважаючи на суворі умови, в морях Північного Льодовитого океану багато представників фауни, що вирізняються своїми значними розмірами.

Серед 150 видів риб, що мешкають в арктичних морях, більша частина має промислове значення. Найвідомішими серед них є тріска, палтус, харіус, оселедець, сайра та морський окунь. Серед ссавців, що мешкають у водах океану, варто відмітити китів, моржів та тюленів. Товстий шар підшкірного жиру захищає їх від переохолодження в холодних арктичних водах.

Пташиний базар

Велика кількість риби в арктичних морях приваблює в прибережні території та на острови птахів, які оселяючись на тутешніх скелях утворюють цілі колонії – так звані пташині базари. Серед мешканців пташиних базарів можна зустріти гагу, кайру, чайок, тупиків та багато інших пернатих.

Коментувати