Нормани – першовідкривачі Північної Америки


Задовго до відкриття Х. Колумбом Америки в цій частині світу побували нормани. Відважні мореплавці із Скандінавії з давніх часів навчились добувати собі харч у прилеглих морях та на прибережних територіях сусідніх країн. Адже природа їхніх неродючих земель була досить суворою. Тому вікінги були не лише вправними рибалками, але й наганяли жах на роздроблені та ворогуючі князівства тодішньої Європи постійними грабунками та розбоєм своїх ослаблених чварами сусідів.

З кінця VІІІ до ХІІ століття вихідці з Норвегії, Данії та Швеції відважувались на далекі плавання не лише до берегів європейських держав, але й далеко у відкритий океан.

Нормани – першовідкривачі Північної Америки

Так в Х столітті в Ісландію прибув вигнаний з Норвегії за вбивство Ерік Рудий. Однак надовго він тут не затримався оскільки відрізнявся досить нестерпним характером. Після запальної суперечки з місцевими поселенцями Ерік Рудий збирає команду своїх прихильників і відважується на пошуки нових земель. Після тривалого плавання перед мореплавцями зˊявилась невідома покрита льодовиками земля. Нову землю назвали Ґренландією через те, що південний низинний берег острова був вкритий пишною зеленою травою та мохом. Існує інша версія походження назви цього найбільшого на Землі острова. Вважається, що Ерік Рудий назвав його так, щоб привабити нових поселенців на відкриті ним території. Дійсно через деякий час на узбережжя Гренландії прибули поселенці з Ісландії та Норвегії. Тут вони займались звичним для себе морським промислом: ловили рибу, полювали на тюленів, моржів, песців, північних оленів, китів та білих ведмедів. Хутро, шкіру та ікла моржів колоністи відправляли в Скандинавію. Натомість отримували залізо, хліб, тканину та ліс для будівництва осель.

В тому ж Х столітті син Еріка Рудого – Лейф Еріксон вирушив з Норвегії до берегів Гренландії. Під час плавання команда потрапила в сильний шторм і вимушена була відхилитись від звичного курсу. В результаті корабель причалив до невідомих берегів, де на схилах гір ріс дикий виноград. Лейф назвав цю землю «Вінланд», що означало «країна дикого винограду».

Розповіді про Вінланд не залишили байдужим ще одного з норманських мореплавців – Торфінна Карлефні. В 1002 році він вирушив до берегів цієї легендарної країни з метою заснування у Вінланді нової колонії. На своєму шляху команда із 160 моряків натрапила на досить непривітний камˊянистий берег сучасного півострова Лабрадор, який назвали на той час Хеллуанд, тобто «країна плоских каменів». Не затримуючись біля цих берегів команда Торфінна Карлефні вирушила далі на південь і через кілька днів опинилась біля берегів сучасного Ньюфаундленда. Цю територію нормани назвали «країною лісу». Подальшому плаванню перешкодив наступ зими. Довелось повернутись до берегів Гренландії, щоб перечекати зиму в заснованих там поселеннях. В 1003-1004 рр. команда в тому ж складі вирушила знову до берегів Вінланда відомим уже пройденим шляхом. Вважається, що легендарна країна Вінланд займала територію сучасної північно-східної частини Північної Америки десь в районі Приозерˊя. Тут нормани заснували свою колонію. На початку заснування поселень місцеві жителі відносились до нових поселенців доволі приязно і навіть торгували з ними. Нормани називали їх скеллінгами. Однак войовничі вікінги не змогли уникнути чвар і конфліктів з місцевим населенням. Тому через певний час нормани змушені були залишити свої поселення. Так закінчився і пішов в забуття перший етап в історії освоєння Америки європейцями. Лише через 500 років в результаті плавання Х. Колумба Америка буде заново відкрита для європейців. А через багато сотень років будуть знайдені сліди справжніх першовідкривачів Нового світу – норманів.

Відео: Midgard – Black drakkar (Vikings compilation video)