Ніл – найдовша річка світу


Ніл – найдовша річка світу. Однак за останніми даними 2013 року було встановлено, що сумарна довжина річкової системи Амазонки переважає довжину річкової системи Нілу. Втім, довжина русла Нілу залишається рекордною.

Тривалий час важко було визначити, де знаходиться істинний витік найдовшої річки в світі. Хоч це питання хвилювало ще батька історії Геродота, вирішили його лише в 1871 році. Традиційно вважається, що Ніл бере початок з озера Вікторія. Однак багато вчених схиляються до думки, що витоком цієї річки можна вважати витік Рукарари, яка бере початок в горах Східної Африки на висоті 2 км. Від витоку Рукарари до місця впадіння в Середземне море Ніл долає шлях в 6671 км, а від озера Вікторія – 5600 км.

Ніл на карті

Ніл на карті

Найбільші притоки Нілу – Голубий Ніл і Білий Ніл. Голубий Ніл бере свій початок в озері Тана, а Білий Ніл – в озері Вікторія. Свою назву Білий Ніл отримав завдяки великої кількості в його водах мулу, що має білуватий колір. Зливаючись воєдино, ці дві річки утворюють власне Ніл.

Перетинаючи з півдня на північ пустелю Сахару, Ніл щороку розливався в час найбільш виснажливої спеки, коли сонце перебуває в зеніті. Такий незрозумілий на перший погляд режим річки завжди дивував єгиптян. Після розливів Ніл залишав на своїх берегах багато родючого мулу, що передувало багатому урожаю і добробуту єгиптян. Тому Ніл обожнювали і поклонялись йому. Більш освічені фараони та жерці добре розумілись на періодичності розливів великої ріки. Тому і використовували особливості її режиму, щоб тримати в покорі решту населення Єгипту.

Влітку на Абіссінському нагір’ї починається сезон дощів. Води Нілу активніше розмивають червоно-жовті ґрунти савани і набирають кривавого червоного кольору. Цей зловісний колір був сигналом до початку розливу Нілу в Єгипті. Жерці в цей час звертали увагу простого люду на те, що боги вимагають від них жертви, аби води Нілу принесли на їхні поля благодатний мул. Після жертвоприношення фараон урочисто вкидав у річку папірус, на якому було написано прохання до богів скоїти диво. Таким чином люди свято вірили в те, що фараон і жерці спілкуються з вищими силами і ті здатні виконати їхню волю.

І хоч після 1970 року, коли була побудована Асуанська гребля, Ніл не розливається, в межах його родючої дельти та в прибережній частині тричі на рік збирають багаті врожаї. Сьогоднішні жителі Єгипту не залежать від гідрографічного режиму річки. Руйнівні повені та посушливі роки не загрожують сучасним єгиптянам. Однак і природне оновлення родючого мулу припинилось. На зміну йому прийшло штучне зрошення із своїми екологічними проблемами виснаження річки і засолення ґрунту.

Пороги, які в давнину перешкоджали судноплавству, пішли під воду, і в наш час по Нілу курсують великі річкові судна.

Ніл з космосу

Зважаючи на перенаселеність долини Нілу, в його водах купатись просто небезпечно. Велика кількість побутових відходів, нечистот, відходів промисловості та сільського господарства забруднюють його води, що створює серйозні екологічні проблеми для Єгипту і сусідніх країн.

Коментувати