Національний природний парк Подільські Товтри (Медобори)


Товтри – це залишки давнього бар’єрного рифу, який простягався вздовж берегової лінії мілководного моря. Цей давній морський басейн 20 млн. років тому знаходився в межах сучасної Подільської височини. Варто відзначити, що аналогічні геологічні утворення практично не зустрічаються на жодному материку. Лише на острові Великобританія та в межах материка Північна Америка існують схожі за геологічною будовою скелясті структури.

Враховуючи унікальність утвореного живими організмами кряжу, у 1996 році його територію було оголошено Національним природним парком «Подільські Товтри» або «Медобори». Площа парку становить більше 26 тисяч гектарів, а лінійно витягнуті вапнякові горби сягають висоти близько 400 м над рівнем моря. Довжина рифового пасма становить  250 км, а його ширина коливається від 15 до 20 км.

Подільські Товтри – карта.

Подільські Товтри відрізняються своєрідною геологічною будовою, яка не притаманна давнім платформам. Адже ці високі горби утворені не внаслідок тектонічних рухів земної кори, а сформувались в процесі життєдіяльності давніх коралових поліпів в  неглибоких морях ранньої епохи неогенового періоду. В результаті денудаційних процесів на поверхні рифового пасма відсутні молоді відклади. Тому серед давніх рифових споруд чітко виділяються  скелясті та карстові форми рельєфу. Окремі структури нагадують витягнуті вали, окремі конусоподібні горби, інші за своїми зовнішніми ознаками нагадують морські атоли. Найбільш поширеними є витягнуті вали з опуклими схилами шириною до 500 м.

Подільські Товтри в межах Придністров’я характеризуються певними особливостями. Зокрема їх поверхня густо розчленована лівими притоками Дністра, які утворюють каньйони, глибина яких в окремих місцях сягає 200 м. В результаті вивітрювання вапняків на схилах річкових долин утворились химерні скелі, що нагадують за своїм виглядом колони, стовпи, гігантські гриби або хаотичне нагромадження брил та валунів.

Для Товтр характерне переважання карстових форм рельєфу, серед яких спостерігаються тріщини, борозни, лійки. Зрідка тут зустрічаються печери, серед яких найбільш відомою є печера Кармалюка в селі Привороття.

Територія Товтр характеризується своєрідним мікрокліматом, який сприяв створенню особливих умов для збереження ендемічних та реліктових рослин, серед яких особливо багато лікарських. Національний парк Медобори можна сміливо вважати одним з найбільших  природних осередків концентрації значної кількості ендемічних та реліктових видів флори.  Серед 1700 видів рослин, що ростуть в межах Товтр, лише 300 видів відносяться до своєрідної подільської флори.

Багата фауна цього краю представлена 55 видами ссавців, 214 видами птахів, 10 – плазунів та 11 – земноводних.

Унікальними за своїми лікувальними властивостями є мінеральні води цієї місцевості. За своїм хімічним складом вони нагадують відомі лікувальні води типу «Нафтуся» та «Миргородська».

Лісові масиви, що вкривають схили Товтр, мають неабияке рекреаційне значення. Адже неповторні ландшафти цієї місцевості здатні привернути увагу найбільш вибагливих туристів.

Відео: Національний природний парк «Подільські Товтри». Україна. Моя країна.

Відео: Подільські Товтри – Краса, не відвести очей | Україна вражає

Відео: 7chudes – Подільські Товтри (національний природний парк, Хмельниччина)