Найбільші озера світу – Топ 10 самих великих озер на планеті Земля


Варто згадати, що озером вважається водойма, що не має безпосереднього з’єднання зі світовим океаном. До неї, зазвичай, втікають річки і з неї можуть витікати річки, але можуть і не витікати. Такі водойми настільки привабливі та чарівні, що просто заворожують та як магнит притягують до себе туристів з усіх країн. І, чим більші озера, тим більше таємниць вони мають. Спробуємо ж скласти рейтинг самих великих озер в світі, розташувавши їх по спадаючій значень площ їх поверхонь. Отже, наш Топ-10.

Найбільші озера світу

1. Каспійське море – найбільше безстічне озеро

Найбільші озера світу- яке найбільше озеро в світі - Каспій

Коротка назва – Каспій, лат. – Caspium Mare. Так ось самим великим безстічним озером на планеті є саме Каспійське море. Крім цього, Каспій це і найбільше солоне озеро в світі. Це – саме велике озеро на Землі – називається морем в силу своїх розмірів.

З півночі на південь воно простягається на 1200 км, а його ширина коливається в межах 195-435 км. Озеро має форму, що віддалено нагадує букву «S» і умовно поділяється на Північну частину, Середній і Південний Каспій.

Каспійське море утримує і третю пальму першості – це найбільше за площею озеро в світі. При середньому рівні води в 26,75 м площа його поверхні становить 371 тис.км.кв., а обсяг укладеної в ньому води – більш 78,6 тис.км.куб., що перевищує 44% води всіх озер світу! Дивний і перепад глибин в озері: в Південно-Каспійській западині глибина перевищує 1 км, в дельті Волги і Уралу не зустріти місця, глибшого за 25 м, а в середньому глибина озера становить 4 м.

2. Озеро Верхнє – найбільше прісноводне озеро в світі

Найбільші озера світу - яке найбільше озеро в світі - 2 - озеро Верхнє

Англійською назва звучить як Lake Superior, а на французькою – lac Supérieur. Взагалі то, озеро Верхнє – одне з 5 озер Північної Америки – теж закріпило за собою звання «самого-самого» відразу в декількох номінаціях. це:

  • найбільше прісноводне озеро в світі;
  • найхолодніше і глибоке з Великих озер Америки;
  • найнебезпечніше з точки зору судноплавства.

Але, за площею своїй поверхні, воно займає друге місце, причому, зі значним відривом від Каспію – всього 82,7 тис.км.кв.. Води в ньому лише 11,6 тис.км.куб. Максимальна глибина в озері трохи перевищує 4 сотні метрів. Небезпечним воно є через свою берегову лінію: з півночі берег утворюють обривисті скелі, заввишки за 400 метрів, а південна сторона, навпаки, полога. Тому, безпосередньо над озерної гладдю часто дмуть вітри, які піднімають високі хвилі, що здатні перевернути судно навіть середніх розмірів.

3. Озеро Вікторія – найбільше озеро в Африці

Найбільші озера планети - яке найбільше озеро в світі - 3 - озеро Вікторія

Його ще називають Вікторія-Ньянза і Укереве, англійською – Victoria, Victoria Nyanza. До слова, після озера Верхнього, Вікторія – друга за величиною прісноводна водойма на планеті. Його гладь має площу 68 тис.км.кв. (В довжину озеро простягається на 620 км, а ширина досягає 275 км). Цікавим моментом є той факт, що поверхня озера знаходиться на висоті в 1134 метрів над рівнем світового океану, при тому, що найбільша глибина Вікторії не перевищує 80 метрів. Серед найбільших водойм з прісною водою Вікторія, безумовно, найбільше озеро, яке знаходиться на більш, ніж кілометровій висоті над землею.

4. Озеро Гурон – англ. Lake Huron

Найбільші озера світу- яке найбільше озеро в світі - 4 - озеро Гурон

Це одне з 5 Великих американських озер, яке безпосередньо пов’язане з озером Мічиган через протоку Макінак. Водойма має площу, трохи меншу за 60 тис.км.кв., його поверхня знаходиться на висоті, близько, 176 м над рівнем світового океану, а найбільша глибина озера становить 229 м. Саме на Гуроні знаходиться найбільший острів у світі, який розташований в прісноводому водоймищі – Манітулін. До озера Гурон прилягають території США і Канади, на ньому активно розвинене судноплавство – найбільшими портами є: Бей-Сіті, Сагіно, Алпіна і Сарния.

5. Озеро Мічиган – англ. Lake Michigan

Найбільші озера планети - яке найбільше озеро в світі - 5 - озеро Мічиган

За своїми розмірами Мічиган стоїть на третьому місці серед Великих озер Америки і на п’ятому серед всіх озер в світі. Його площа становить 57,75 тис.км.кв. Озеро розташоване на південь від Верхнього та простягнулося з півночі на південь майже на 500 км, досягаючи 190 км в поперечнику. Озеро цілком знаходиться на території США. На його березі розташувався красиве та велике місто Чикаго. Мовою індіанців «мічиган» означає «велика вода». Його першовідкривачем вважається французький дослідник Жан Ніколі. Сталося це відкриття в далекому 1634 році.

6. Аральське море, Аральська пустка або просто Арал

Найбільші озера світу - яке найбільше озеро в світі - 6 - Аральське море

Площа поверхні даної водойми могла б становити майже 54 тис.км.кв. – … якби ця поверхня існувала. Виною загибелі Аральського моря – цього, колись дуже великого солоного озера, стала бавовна! Плантації цінної сировинної рослини вимагали води, яка в необмежених обсягах вилучалася з річок Амудар’я і Сирдар’я, які єдині впадали в Аральське озеро та були його артеріями. У підсумку, річки, буквально, перестали доходити до його кордонів і вистачило якихось 50 років (з кінця 60-х), щоб ціле море просто висохло. Повне зникнення води в Аральській улоговині прогнозується вже в недалекому 2020 году …

Не дивлячись на те, що на місці колишнього моря упереміш із залишками водних резервуарів розкинулися відкладення солей, бікарбонатів і сульфатів, назвати Аральське море «найбільшим солоним озером» вже не можна. Це, на жаль, вже пустеля.

7. Озеро Танганьїка – ендемічна озеро з лужною водою

Найбільші озера планети - яке найбільше озеро в світі - 7 - озеро Танганьїка

Рідше його називають Танганайка, а англ. Lake Tanganyika. Взагалі, Танганьїка (знаходиться у Центральній Африці) дуже сильно схоже на Байкал: теж давнє походження внаслідок утворення внутріконтинентального тектонічного розлому, теж закрита екосистема, яка призвела до появи двох сотень ендемічних видів живих організмів. Навіть форма у озер схожа: Танганьїка витягнуто в довжину на 650 км при ширині від 40 до 80 км. Площа озера становить 34 тис.км.кв, і витікає з нього лише одна річка – Лукуга (впадає в Заїр, а звідти – в Атлантику).

Дивно, але життя в озері існує лише до глибини в 2 сотні метрів. Глибше в воді присутня позамежна кількість сірководню, органічного мулу і осадових мінералів. Води в озері не перемішуються, тому, на кожному рівні зберігається не тільки свій хім.состав, але навіть свої температури. Так, на поверхні вода має лужну реакцію з показником pH на рівні 8.0-9.5, а температура знаходиться в діапазоні від +24 до + 30°С.

8. Озеро Байкал – саме глибоке, з найбільшою глибиною

Найбільші озера світу - яке найбільше озеро в світі - 8 - озеро Байкал

Дивлячись на карту, важко повірити, що в одному Байкалі води, насправді більше, ніж у всьому Балтійському морі (23 тис.км.куб. проти 21,5 тис.км.куб. на Балтиці). Площа поверхні озера становить 31,7 тис.км.кв, а площа берегової лінії – понад 2 тис.км. Озеро має форму півмісяця, витягнутого з півночі на південь на 636 км (при ширині до 80 км). Це найбільший резервуар не просто прісною, а, практично, дистильованої води на планеті.

Найбільша глибина озера – 1642 м. Вік цієї глибоководної частини складає, без малого, 150 тис. років. Східна ж берегова лінія сформувалася всього 8 тис. років тому. Але ось, що цікаво: Байкал, на відміну від інших озер, що мають схоже походження, не має ніяких ознак тектонічного старіння. У зв’язку з цим, відносно недавно з’явилась наукова гіпотеза, що Байкал з часом перетвориться на новий океан …

9. Велике Ведмеже озеро, англ. назва – Great Bear Lake, фр. – Grand lac de l’Ours

Найбільші озера світу - яке найбільше озеро в світі - 9 - Велике Ведмеже озеро

Це найпівнічніше з великих світових озер. Воно розташоване між 65 і 67 градусами північної широти на території Канади. Озеро має неправильну форму схожу на букву «Н», займаючи площу, приблизно, 320х175 км. При максимальній глибині в 446 метрів середній показник по даному параметру становить всього 72 м.

Цікаво, що площа Великого Ведмежого озера трохи більше 31 тис.км.кв., (тобто, майже стільки ж, скільки і у Байкалу), але от обсяг води, який в ньому міститься, менше байкальської в 10 разів (всього 2, 24 тис.км.куб).

10. Озеро Ньяса або Малаві – на англ. Nyasa або Malawi

Найбільші озера планети - яке найбільше озеро в світі - 10 - озеро Ньяса

Це ще одне велике африканське озеро. Його площа – 30,8 тис.км.кв, а глибина в північній його частині доходить до 706 м. При цьому, поверхня озера розташована, майже, на пів кілометра вище рівня світового океану. Щорічно в озеро надходить понад 72 км.куб. прісної води (опади, плюс стік впадаючих у нього рік). З цієї кількості озеро випаровує більше 66 км.куб. Знаходячись на території Мозамбіку, Танзанії і Малаві – озеро є найбільшим донором вологи в атмосферу Центральної Африки.

Переглянувши відео-фільм з ютуба, всього за пару хвилин можна відвідати всі 10 топових місць і своїми очима оцінити які вони найбільші озера світу.

Хоча звичайно, при можливості, все ж краще знайти час і хоч раз у житті здійснити захоплюючу подорож, обравши на свій смак самі красиві і цікаві куточки світу. Зважитися і поїхати – це здорово! А ми допоможемо вам вибрати найкраще місце для захоплюючої подорожі.