Лінія зміни дат та її значення


Відомо, що в 1522 році завершилась подорож експедиції Ф.Магеллана навколо світу. Рухаючись в одному напрямку на захід, учасники експедиції повернулись в той самий порт Іспанії, звідки вирушили 20 вересня 1519 року. Однак з п’яти суден, які вміщували 280 членів експедиції, вдалось повернутись лише одній «Вікторії», на борту якої залишилося 18 знесилених тривалим плаванням моряків. Ціною таких величезних втрат було доведено кулястість Землі.

Крім цього визначного відкриття стало відомо, що мандруючи вздовж паралелей, можна відчути зміни в тривалості часу, що і відбулось з екіпажем «Вікторії». Ретельно відмічаючи в судовому журналі кожен день і всі християнські свята, члени екіпажу були дуже здивовані, коли підійшли до берегів островів Святого Іакова і дізнались від португальців, що насправді був четверг, а в моряків на судні була середа.

Після подорожі навколо світу було розроблено систему годинних поясів та введено поняття лінії зміни дат, щоб уникнути парадоксу зміни тривалості часу, який виникає в результаті добового обертання Землі.

Міжнародна лінія зміни дат

Міжнародна лінія зміни дат

Міжнародна лінія зміни дат – це умовна лінія, що проходить по 180° меридіану, огинаючи прилеглі острови, які входять до країн, що їх перетинає цей меридіан, та через Берингову протоку.

Рухаючись постійно на захід за Сонцем, як це відбувалось з іспанцями, можна заощадити 24 години. Тому, перетинаючи лінію зміни дат, додають одну добу, або повертаються на один день назад. Це насамперед стосується морських суден, або літаків, які здійснюють рейси в межах 180° меридіана. Простішими словами, якщо перетинати лінію зміни дат рухаючись із заходу на схід, потрапляють у вчорашній день, тобто один день віднімають. Коли ж перетинати лінію зміни дат, рухаючись у західному напрямку, потрапляють у завтрашній день і одну добу необхідно додати.

Ось чому експедиція Магеллана втратила добу. Адже вони просто не додали її під час своєї подорожі.

Коментувати