Кліматичні особливості Антарктики


Розташування Антарктики в межах Південного полярного кола та віддаленість її від інших континентів визначили своєрідність та надзвичайну суворість цієї території. Саме в межах Антарктики знаходиться Антарктида – материк з товстим шаром льоду, який вкриває її на протязі мільйонів років, то збільшуючись, то зменшуючись в розмірах.

Масивний льодовиковий покрив є однією з найважливіших причин формування надзвичайно холодного клімату в цьому регіоні. На території Антарктиди зафіксовано найнижчі температури на Землі, які в зимовий період можуть сягати близько -90 градусів. Крім льодовикового покриву, який відбиває майже 90% сонячного проміння від поверхні материка, на формування суворого клімату Антарктики впливають її географічне положення, характер атмосферної циркуляції та значна висота материка над рівнем моря за рахунок товстого льодяного панцира товщиною до 4,5 тис. м.

Антарктика

Географічне положення в межах Південного полярного кола зумовлює низьке положення Сонця над горизонтом влітку і наявність в цей період року полярного дня, а в зимовий період Сонце не з´являється над горизонтом, і в цю пору року тут панує полярна ніч, що зумовлює значне охолодження поверхні.

Клімат Антарктиди формується також під впливом антарктичних повітряних мас, які характеризуються низькими температурами та високою сухістю і прозорістю. Холодне повітря важке і тому над центральною частиною материка формується область високого тиску. На узбережжі материка над відносно теплим океаном формується область низького тиску. Як наслідок, повітря постійно рухається від центра материка до окраїн. Таким чином формуються стокові вітри, які посилюються біля берегів океану і можуть сягати швидкості від 50 м/с до 90 м/с.

В результаті поверхня материка майже не прогрівається сонячним промінням, опади майже не випадають, їх річна кількість не перевищує 50-250 мм. В центральних областях Антарктиди під час полярної ночі температура опускається нижче -64 градусів, а влітку під час полярного дня не піднімається вище -32 градусів.

В межах Антарктики формуються два кліматичних пояси: основний – антарктичний, який знаходиться виключно в континентальній частині, та субарктичний – перехідний, що формується на узбережжі океану.

Клімат в межах антарктичного поясу відрізняється надзвичайно суворими умовами. Тут зафіксовані найнижчі температури, які не піднімаються вище -30 градусів навіть влітку. Холодні стокові вітри та надзвичайно сухі повітряні маси посилюють суворість кліматичних умов. Мала кількість опадів також сприяє низькій вологості і низьким температурам. Особливо складні умови характерні для станції Восток, де зафіксовано температуру -89 градусів – найнижчу на Землі.

Субарктичний пояс відрізняється дещо м’якшими кліматичними умовами та зміною пануючих повітряних мас на протязі року. Взимку тут панують арктичні повітряні маси, а влітку – помірне повітря. В літній період окремі прибережні ділянки під впливом сонячного світла та сили стокових вітрів частково звільняються від льодовикового покриву. В таких місцях поверхня краще прогрівається Сонцем. Тут з´являються мохи, лишайники та інші найпростіші представники рослинного світу. Такі ділянки прогрітої поверхні називають в Антарктиді оазисами – осередками життя.

Коментувати