Історія відкриття Австралії


Через значну віддаленість від інших материків Австралія для європейців довго залишалась невідомою. Лише в 1565 році під час плавання у Тихому океані іспанський монах Андре де Урданета вперше висловив припущення, що на захід від Південної Америки може існувати великий південний материк. Уже в 1606 році португальський капітан Педро Фернандес де Кірос досяг берегів незнайомої землі в південно-західній частині Тихого океану і помилково назвав її континентом Австралія. Пізніше виявилось, що відкриті ним землі були архіпелагом Нові Гебриди.

 Історія відкриття Австралії

Доправитись до берегів південного материка вдалось голландцям на початку XVII ст. Першим з європейців побував біля берегів Північної Австралії голландський капітан Віллем Янсзон, який докладно обстежив затоку Карпентарія та вперше висадився на західну частину узбережжя півострова Кейп-Йорк.
В 1642 році інший голландець службовець Ост-Індської компанії Абель Тасман побачив в Тихому океані острів і назвав його на честь керівника цієї компанії Землею ван Дімена. Пізніше острів біля південно-східного берега Австралії назвали на честь його першовідкривача Тасманією.

Згодом голландці, які тримали в секреті відомості про південний континент, втратили до нього інтерес. Лише більше як через сто років дослідження Австралії відновились.

 Історія відкриття Австралії

В 1769 році планета Венера проходила між Сонцем і Землею. Для спостереження за цим унікальним астрономічним явищем було споряджено експедицію на чолі з відомим мореплавцем Джеймсом Куком. До складу експедиції входили натураліст, ботанік та художники. Кук мав при собі таємний пакет, який необхідно було відкрити після завершення астрономічних спостережень за небесними тілами. В пакеті містився таємний наказ знайти п’ятий континент і за допомогою вчених – учасників експедиції дослідити його тваринний та рослинний світ. Крім того, необхідно було вивчити умови життя туземців та оголосити новий материк володіннями Великобританії.

В квітні 1770 року англійський корабель ввійшов в затоку на східному узбережжі Австралії, і учасники експедиції висадились на берег. Тут науковцям вдалось зібрати чималу колекцію дивних рослин. Тому Кук назвав цю затоку Ботанічною.

 Історія відкриття Австралії

Далі корабель рушив на північ вздовж східного узбережжя Австралії. Невдовзі судно натрапило на підводні скелі Великого Бар´єрного рифа і отримало пробоїну. Після тривалого ремонту корабля експедиція в повному складі повернувся на батьківщину. Новий материк було заново відкрито.

В січні 1788 року до берегів Австралії прибув французький корабель під командуванням капітана Жана Франсуа Лаперуза, щоб оголосити Австралію володінням Франції. Однак французи запізнились всього на один день. На час висадки французького екіпажу на берег материка англійці уже встигли створити тут свою колонію.

Коментувати