Історія дослідження Тихого океану.


Дослідження та вивчення Тихого океану відбувалось на протязі доволі тривалого часу. Задовго до початку нашої ери народи, які населяли узбережжя океану, володіли певними знаннями про окремі його частини. Однак з тих далеких часів відомості про Тихий океан не збереглися. Тому європейцям доводилось заново вивчати цей океан.

Історія вивчення Тихого океану умовно поділяється на чотири основних етапи:
• 1 етап охоплює період від найдавніших часів до 1804 року. Вивчення океану в епоху Великих географічних відкриттів.
• 2 етап охоплює роки від 1804 по 1873. Вивчення фізичних властивостей вод океану та початок глибоководних досліджень.
• 3 етап: 1873 – 1957 рр. Розвиток комплексних океанологічних досліджень.
• 4 етап починається з 1957 року і продовжується донині. Вивчення Тихого океану на основі міжнародного наукового співробітництва.

Тихий океан історія

1. В XV ст. європейські мореплавці були впевнені в тому, що з Європи до Азії можна добратись лише по Індійському океану. Однак це твердження похитнулось після того як у 1513 р. іспанський конкістадор Васко Нуньєс де Бальбоа перетнув Панамський перешийок і з вершини гори побачив неосяжні водні простори, які помилково назвав Південним морем. Пізніше під час навколосвітньої подорожі експедиція Ф. Магеллана, вперше перетнула 17 тис. км незнайомого європейцям океану. На диво під час тривалого плавання океан залишався спокійним. Тому моряки назвали його Тихим. Крім того, моряки спробували виміряти глибину океану за допомогою конопляної мотузки завдовжки 762 м, але не досягли дна. Отже, Ф. Магеллан вперше встановив, що західні береги Америки омиває великий океан.

Тихий океан

Після подорожі Магеллана багато іспанських, голландських, португальських, англійських мореплавців кинулись на пошуки нових земель та освоєння нових морських шляхів через Тихий океан до берегів Азії. Завдяки цьому було відкрито безліч островів, створені докладні карти берегів Австралії та Північної Америки, а також виявлено Великий Бар´єрний риф.

Крім територіальних відкриттів були зібрані дані про пануючі вітри, напрям і характер течій, коливання рівнів океану протягом року та інші навігаційні характеристики Тихого океану. Після подорожей мореплавці розповідали землякам про рослинний та тваринний світ відкритих островів та прибережних територій.

Серйозно зацікавились фауною та флорою північної частини океану натуралісти експедиції Берінга та Чирикова. Вони вперше представили світу науковий матеріал про морських ссавців, видовий склад риби та планктон цієї ділянки Тихого океану. В кінці XVIII ст. натуралісти багатьох країн прагнули ввійти в склад тихоокеанських експедицій, щоб зібрати унікальні колекції та матеріали про органічний світ різних частин океану.

2. Другий період вивчення Тихого океану знаменується глибоководними дослідженнями та вивченням фізичних властивостей океану. Під час навколосвітньої подорожі Крузенштерна 1803 – 1806 рр. здійснювались вимірювання температури на поверхні океану та на глибині до 400 м. Подібні вимірювання здійснювали Коцебу в 1816-1817 рр. та російський фізик Ленц в 1824 – 1829 рр. Крім того, Ленц визначав солоність, густину та вміст кисню в океанічній воді. Подібні вимірювання в різних частинах океану здійснювали вчені інших країн, що дало змогу на основі отриманих даних створити схему вертикальної циркуляції вод в океані.

Важливою подією цього періоду вивчення океану стало плавання Ч. Дарвіна на судні «Бігль» та дослідження вченим органічного світу Галапагоських островів в результаті якого було відкрито суть природного добору.

3. Цей період характеризується комплексними океанологічними дослідженнями. Першою спеціалізованою експедицією було плавання «Челиджера» в 1873 – 1876 рр., під час якого було зібрано інформацію про фізичні, хімічні, біологічні та геологічні особливості Тихого океану. Гідрофізичні виміри, що проводились на кораблі «Витязь» в 1886 – 1889 рр., дали змогу узагальнити дані 163 глибоководних станцій та виявити основні закономірності в розподілі температури та солоності на поверхні найбільшого океану.

тихий океан

4. Сучасний період характеризується докладним вивченням океану та використанням досконалої техніки. Це – підводні апарати, локатори бокового стеження, підводне телебачення та інші. Першою спільною роботою у вивченні Тихого океану була зйомка північної частини океану при участі Японії, США та Канади.

В результаті різнобічних досліджень було виявлено систему жолобів в північній акваторії, своєрідну фауну навколо гідротермальних джерел рифтових зон, а в складі фауни океану в районі Перу, Чилі та Каліфорнії відкрито нові види, роди і таксони.

Коментувати