Характеристика кліматичних поясів Африки


Кліматичні пояси Африки змінюються в напрямку від екватора. Цікаво, що всі вони відповідно повторюються. Це пояснюється розташуванням екватора майже посередині материка.

Тому екваторіальний кліматичний пояс в Африці лише один, а субекваторіальних, тропічних і субтропічних по два.

Характеристика кліматичних поясів Африки

Екваторіальний кліматичний пояс займає екваторіальну частину Африки. Тут панують високі температури, висока вологість та надзвичайно велика кількість опадів, які майже щодня випадають у вигляді сильних злив.

61

Якщо рухатись на північ і південь від екваторіального поясу можна потрапити в ті частини материка, де панують субекваторіальні кліматичні пояси. Якщо екваторіальний клімат не передбачає кардинальних змін протягом року, то в субекваторіальному поясі уже можна спостерігати разючі зміни погодних умов взимку і влітку. Зима тут сувора, але не завдяки морозам, а завдяки сухому і жаркому тропічному повітрю, що панує тут майже півроку. Влітку тут випадають довгоочікувані дощі, що їх приносять вологі і теплі повітряні маси з екваторіального кліматичного поясу.

Тропічні кліматичні пояси розташовані в межах північного та південного тропіків. Хоч клімат тут формується під впливом тропічного повітря, але кліматичні пояси південної та північної частини материка дещо різняться. Тому в тропічному кліматі розрізняють тропічний вологий та тропічний континентальний типи клімату. Тропічний континентальний особливо яскраво проявляється на півночі материка, де на його формування впливають північно-східні пасати, що дмуть з південно-західної частини Євразії. В основному під впливом цих вітрів сформувалась найбільша пустеля світу Сахара. Під впливом тропічного континентального повітря сформувалась і пустеля Калахарі в південному тропічному кліматичному поясі материка. Східна частина тропічного поясу перебуває під впливом південно-східних пасатів, що дмуть з океану. Тут панує тропічний вологий клімат, який за своїми характеристиками нагадує умови екваторіального клімату.

Субекваторіальні кліматичні пояси займають крайню північ та крайній південь Африки. Північна частина повністю знаходиться в межах панування середземноморського типу клімату, а в південному субтропічному поясі спостерігається панування субтропічного вологого типу клімату на сході та середземноморського на заході. Для обох типів субтропічного клімату характерне чергування прохолодної зими і жаркого літа. Але для середземноморського клімату характерні опади взимку і їх незначна кількість влітку, в той час як для субтропічного вологого клімату властива висока вологість і регулярні опади на протязі року.

Коментувати