Екологічні проблеми Амазонії


Амазонія займає територію Амазонської низовини і розташована по обидва боки екватора. В умовах вологого екваторіального клімату тут сформувалась зона вологих екваторіальних лісів, яку в Південній Америці називають сельвою, що в перекладі означає «ліс».

В тропічних лісах цього материка налічується понад 40 тисяч видів рослин – найбільше серед усіх лісів нашої планети. Дерева у сельві можуть досягати до 100 м у висоту і утворювати до 12 ярусів. Відповідно тваринний світ Амазонії також відрізняється багатством і різноманітністю. Одних тільки мавп тут нараховується близько 38 видів. Безмежні простори екваторіальних лісів Південної Америки видно навіть з космосу.

Сельву справедливо називають «легенями планети». Понад третина всього кисню, що виробляється зеленими рослинами всієї планети, надходить в атмосферу з лісів Амазонії.

Крім того, ці ліси відіграють важливу роль у формуванні клімату та водного режиму не тільки в межах материка, а й у всьому світі.

Екологічні проблеми Амазонії

В результаті інтенсивної господарської діяльності тільки за останні кілька десятиліть людина знищила 70% лісів в межах Амазонії. Така діяльність людини призвела до порушення крихкої екологічної рівноваги природного комплексу амазонських лісів. Якщо кілька десятків років тому в сельві було зосереджено близько третини всіх живих організмів, що населяють Землю, то за останні роки багато видів рослин і тварин тут повністю зникли.

Екологічні проблеми Амазонії

Особливого удару по екологічній рівновазі завдає вирубка цінних порід дерев та зведення лісів. В результаті такої діяльності залишки деревини після вирубок вкривають величезні площі і в умовах теплого вологого клімату швидко піддаються гниттю. Такі процеси разом із спалюванням великих площ лісу призводять до підвищення концентрації вуглекислого газу в повітрі, що підсилює парниковий ефект, сприяючи глобальному потеплінню.

Багато вчених екологів б’ють на сполох, попереджаючи про можливість перетворення амазонського вологого лісу на сер радо – посушливу савану, якщо не вжити відповідних природоохоронних заходів.

Коментувати