День Яна Непомуцького в Празі – Сватоянскі торжества Наваліс в Чехії


День Яна Непомуцького, Сватоянскі торжества Наваліс – чешс. Svatojánské Navalis – це свято на честь святого Яна Непомуцького, покровителя всіх тих, хто пов’язаний з водою. Його відзначають 16 травня ось уже, майже, 300 років.

День Яна Непомуцького в Празі - Сватоянскіе торжества Наваліс в Чехії

У цей день прийнято прикрашати зображення святого квітами і свічками, влаштовувати процесію з освітлених ліхтарями човнів по Влтаві. У такій святковій регаті вже традиційно беруть участь венеціанські гондольєри. Починається все святкування ще 15 травня, коли венеціанські гондольєри демонструють свою майстерність в районі річки Чертовка. До речі, Яна дуже шанують і у Венеції. Його статуя височить на березі венеціанського Гранд-каналу. Крім цього, в Празі в цей день проходять богослужіння, а завершується свято концертом під відкритим небом і святковим салютом.

Фото з святкування, що відбулось у Празі 16 травня 2016 року, допоможуть вам уявити, якою була атмосфера свята у цей день.

Ян Непомуцький або Іоанн Непомук – це католицький святий, мученик, священик з чеського міста Непомук, що жив в 14 столітті. 20 березня 1393 він був страчений за наказом короля Вацлава IV. Після болісних тортур його в мішку скинули з Карлового мосту. Точна причина страти до сих пір не відома. Вацлав IV був відомий своїм негативним ставленням до духовенства і постійно конфліктував з церквою. В даному випадку вважається, що приводом для гніву послужила відмова Яна розкрити королю таємницю сповіді королеви.

День Яна Непомуцького в Празі - Сватоянскіе торжества Наваліс в Чехії

Почитати Яна Непомуцького стали вже через кілька років після смерті. За переказами, над місцем його занурення у воду виникло світіння у вигляді п’яти зірок. Саме тому, памятник на Карловому мості прикрашає коло з золотих зірок. Тіло священика-мученика було поховано в кафедральному соборі Святого Віта. Офіційно до лику святих Ян Непомуцький був зарахований в 1729 році. Він вважається небесним покровителем мандрівників, сповідників, міста Праги та всіх, хто пов’язаний з водою.

Так сталось, що 15.05.2016 ми відвідали Прагу і стали свідками частини святкових подій. Нам вдалось побачити та відзняти тільки стрибок парашутистів, частково – богослужіння в костелі св. Франциска Ассизького на Кржижовницкой площі (почуєте орган) і совсе маленький шматочок концерту на Влтаві під Карловим мостом. Те, що нам вдалося побачити в цей святковий день 2016 року в Празі дивіться на відео. Відеоряд супроводжує тільки реальний звук. Таким чином ви маєте можливість побачити і почути якою була і як звучала Прага в день вшанування Яна Непомуцького в, далекому вже, 2016 році.

Офіційна програма празднка Дня Яна Непомуцького в Празі в той день складалася:

  • 14:30 – Хода коней Куновіцкого кінного загону, Градчанська площа;
  • 17:30 – Святкове богослужіння в кафедральному соборі св. Віта, Войтеха і В’ячеслава;
  • 18:45 – Хода св. Яна на Карлів міст;
  • 20:00 – Регата, стрибок парашутистів, купання моржів, Карлів міст;
  • 20:30 – Богослужіння в костелі св. Франциска Ассизького, Кржіжовніцкой площа;
  • 21:00 – Концерт на річці Влтава під Карловим мостом.

А ось і офіційне відео свята з нагоди вшанування святого Яна Непомуцького в Празі. Звичайно, якість набагато краща за відзняте нами, але ми бачили все на свої очі і відзняли як змогли і щиро ділимось своїми спогадами. 😉

Якщо ви вирішите приїхати до Праги у травні, то неодмінно скористайтесь нагодую прийняти участь у цих святкових заходах. Зауважу, що вхід до костелу святого Франциска Ассизького, що на Кржіжовніцкій площі, безкоштовний. Таким чином, ви зможете не тільки прийняти участь у богослужінні та побачити як оздоблена церква, але і безкоштовно послухати орган у Празі.