Чорне море


Чорне море відноситься до типу внутрішніх морів басейну Атлантичного океану. Безпосередній звˊязок з океаном здійснюється за рахунок протоки Босфор, яка веде у Мармурове море. З Мармурового моря через протоку Дарданелли здійснюється вихід у Середземне море, звідки через протоку Гібралтар спостерігається вихід Атлантичний океан.

Чорне море омиває береги кількох країн: України, Росії, Грузії, Болгарії, Румунії, Туреччини.

Своїй назві це море завдячує древнім грекам, які за давніми переказами здійснювали подорож його водами в пошуках легендарного Золотого руна.

Дно Чорного моря знаходиться на стику літосферних плит. Тому тут спостерігаються значні глибини, найбільші серед яких перевищують відмітку 2000 м.

Кліматичні умови досить сприятливі для відпочинку і рекреації. На узбережжі розташовані численні курортні зони та зручні широкі пляжі. Лише узбережжя Південного берегу Криму відзначається вузькою пляжною смугою, що є наслідком тектонічної будови складчастої споруди Кримських гір. Однак південне узбережжя півострова добре захищене від впливу холодних північних вітрів, і тут сформувався теплий середземноморський клімат. Варто відмітити, що акваторія моря перебуває в межах помірної континентальної та середземноморської кліматичних областей.

Вода в Чорному морі добре прогрівається влітку. В холодний період тут спостерігаються часті шторми. Море майже не замерзає. Лише в суворі зими утворюється береговий припай в північно-західній частині морського басейну.

Карта Чорного моря.

В Чорне море впадають крупні європейські річки, серед яких Дніпро, Дунай, Південний Буг, Дністер, Дон. В місцях впадіння цих річок море має значно меншу солоність. Середня солоність поверхневих вод становить близько 18 проміле.

Особливістю Чорного моря є наявність шару сірководню, який починається на глибині нижчій за 200 м. Це мертва зона моря, в межах якої відсутні практично всі живі організми крім окремих бактерій. Життя зосереджене у верхніх шарах водойми. В морі мешкають цінні промислові види риб, дельфіни, краби, медузи, морські водорості.

Останнім часом на шельфі Чорного моря почали видобувати нафту та газ. Інтенсивне судноплавство, господарська діяльність, активний вилов риби, забруднення моря побутовими відходами створили ряд екологічних проблем в акваторії. Тому держави, які мають вихід до цієї унікальної водойми обˊєднують свої зусилля для збереження Чорного моря і його неповторних природних комплексів.

Відео: Таке дивовижне Чорне море. Навчальне відео для дітей