Частини Світового океану


Світовий океан – це водна оболонка нашої планети, оточена материками. Оскільки Світовий океан займає близько 71% всієї Землі, будова його дна, рух океанічних вод та берегова лінія в різних його частинах неоднакові. Тому Світовий океан поділяють на окремі частини, а саме: окремі океани, моря, затоки та протоки. Крім того, в океані виокремлюють ділянки суші, а саме: острови та півострови.

Частини Світового океану

Кожен з окремих океанів обмежений певними материками. Найбільшим серед усіх океанів є Тихий океан, який омиває береги Євразії, Північної та Південної Америки, Австралії та Антарктиди. Крім того, що Тихий океан є найбільшим, він вважається і найглибшим. Адже саме в його межах знаходиться найглибша в світі Маріанська западина. Друге місце за розмірами посідає Атлантичний океан, який омиває береги Північної та Південної Америки, Євразії, Африки та Антарктиди. Майже половина площі Індійського океану знаходиться в межах тропічного теплового поясу. Тому цей океан вважають найтеплішим. Найменшим і найхолоднішим є Північний Льодовитий океан. Крім того, цей океан відрізняється від інших найменшими глибинами.

Частини Світового океану

Море – це частина Світового океану, яка відокремлена від нього ділянками суші, групою островів, або підняттям океанічного дна та характеризується певними гідрометеорологічними умовами. Всі моря поділяються на внутрішні та окраїнні. Внутрішні моря знаходяться в межах суходолу і мають зв’язок із Світовим океаном за рахунок проток. Прикладом внутрішніх морів є Середземне море, яке сполучається з Атлантичним океаном Гібралтарською протокою, а з Індійським океаном – за допомогою Суецького каналу та Баб-ель-Мандебської протоки. Азовське море сполучається з Атлантичним океаном кількома протоками, серед яких, окрім Гібралтарської слід назвати Керченську протоку, Босфор та Дарданелли.

Окраїнні моря не вдаються глибоко в суходіл, а відокремлені від Світового океану островами, півостровами та підняттям дна океану. До таких морів належить Карське, Карибське, Північне, Південнокитайське моря.

Частини Світового океану

Як уже було сказано, протока – це частина Світового океану, за допомогою якої здійснюється зв’язок морського басейну з океаном, чи інші будь-які водні об’єкти в океані чи морі. Крім того протока роз’єднує певні ділянки суходолу. Наприклад Керченська протока роз’єднує Керченський та Таманський півострови, але з’єднує Чорне та Азовське моря.

Затока – це частина Світового океану, що глибоко вдається в суходіл, але від основного водного басейну не відокремлена островами чи підняттям дна. Затоки можуть відрізнятись одна від одної своєю формою, солоністю та глибиною. Прикладом може слугувати Каркінітська затока, яка омиває північно -західні береги Кримського півострова та південну частину материкової України.

До водних об’єктів Світового океану слід віднести і канали, які створені штучно і виконують роль природних проток. До найбільш відомих відносять Суецький та Панамський канали.

До суходолу в океані відносять острови та півострови.

Острови – це оточені з усіх сторін водою ділянки суші. Залежно від умов формування всі острови поділяють на материкові, вулканічні та коралові.

Прикладом материкових островів є Нова Гвінея, Гренландія, Шрі-Ланка та інші. Такі острови відрізняються значними розмірами і утворились в результаті опускання ділянки суші материка.

Вулканічні острови утворились в результаті вулканічної діяльності. Як правило, такі острови утворюють ланцюжки невеликих за розмірами ділянок суші. На таких островах існують вулканічні гори. Яскравим прикладом вулканічних островів є Гавайські та Курильські.

Коралові острови утворюються за рахунок життєдіяльності колоній коралових поліпів, які відмираючи, залишають по собі вапняковий скелет, на основі якого і формуються майбутні острови, які називають кораловими рифами. Якщо такі острови набирають в процесі формування кільцеподібної форми, їх називають атолами. Коралові острови невисокі та невеликі за розмірами і формуються лише в тропічних морях. Серед коралових островів варто назвати острови Великого Бар´єрного рифу біля східних берегів Австралії. Також більшість островів Океанії мають коралове походження.

Коментувати