Аборигени Австралії


Більшість вчених припускають думки, що аборигени з´явились на території Австралії 40-60 тис. років тому. Деякі дослідники материка притримуються іншої версії, вважаючи, що Австралія була заселена ще раніше – 70 тис років тому, коли Тасманія та Нова Гвінея ще не встигли відділитись від материка. Виходячи з таких міркувань, аборигенів можна назвати першими мореплавцями. Адже вони дістались до берегів Австралії морським шляхом.

Аборигени настільки свято бережуть свої традиції, що спосіб їх життя практично не змінився і залишився таким як і 40 тис років тому. Підтвердженням тому є факт, що на одній з територій, де проживають ці народи, таємничому аутбеку, аборигени повністю зберегли свої давні звички та ритуали. Аутбек перекладається з англійської мови як глухе місце, глушина. Дійсно 17% аборигенів Австралії проживають в цій засушливій місцевості в надзвичайно нестерпних для будь-якого європейця природних умовах. В цьому найкрупнішому поселенні аборигенів, яке нараховує 2,5 тис чол., відсутні школи. Діти навчаються по радіо, а медична допомога населенню існує лише з 1928 року.

Аборигени Австралії

За зовнішнім виглядом аборигени темношкірі з кучерявим волоссям та широким носом. Корінних жителів континенту ще називають австралійськими бушменами. Вони досить худорляві, але мускулисті.

Аборигени Австралії

Кожне з племен аборигенів розмовляє на своїй мові. Сучасні дослідники нараховують понад 200 діалектів, які в основному існують лише в усній мові. Писемність існує лише у кількох племен. В той же час майже всі аборигени володіють англійською.

Для всіх племен австралійських бушменів головним об’єктом поклоніння вважається священна гора Улуру. За древніми повір´ями на цій скелі з червоного піщаника існують магічні ворота між світами. Вчені схиляються до думки, що древня святиня існує близько 6 млн. років. Європейці називають Улуру Айрес-Рок або Ейрс. До цієї гори постійно возять туристів, оскільки екскурсії до святого магічного місця набули неабиякої популярності.

Улуру

Поблизу Улуру аборигени проводять свої священні дійства, як і багато сотень років тому. В той же час ніхто не сміє підніматись на її вершину, щоб не накликати гнів тих, хто оселився в потойбічному світі. Варто відмітити, що висота святині не така й значна всього 348 м. Однак з деякими туристами, що відважились попри заборони піднятись на гору, дійсно спостерігались нещасні випадки.

Головний винахід корінних жителів Австралії – бумеранг, керувати яким може лише справжній воїн. Цікаво, що в містечку Тжапукай створили своєрідний навчальний центр для туристів. Тут «невмілих» іноземців корінні жителі навчають користуватись цим знаряддям мисливства. Адже швидкість руху в повітрі важкого бумеранга може досягати 80 км/год. Тому малодосвідчені туристи можуть запросто отримати серйозні ушкодження під час невдалого кидка.

Музика аборигенів має священне значення і представлена одноголосим або хоровим співом під акомпанемент діджеріду. Діджеріду виготовляють із стовбура дерева, серцевину якого виїли терміти. Довжина такої труби – від 1 до 3 м. Музичний інструмент прикрашають тотемними знаками та малюнками.

На протязі віків аборигени володіли інформацією про рух планет та зірок. Підтвердженням такому факту є кам´яна споруда, що знаходиться на шляху від Мельбурна до Джелонга. Загадкова споруда з каменю майже повністю нагадує Стоунхендж і складається із 100 величезних брил, висотою до 1 м., які розташовані таким чином, що вказують на дні рівнодення та сонцестояння.

Аборигени добре пристосувались до життя в пустелі. Вони швидко знаходять тут воду і їжу, яка іноді може бути у вигляді гігантських черв´яків та комах.

Австралійські бушмени настільки вкоренилися в своїй самобутності, що всіляко протистоять нав’язуванню чужого способу життя, правил і звичаїв неприйнятного для них цивілізованого світу. Гіркий досвід минулого, коли цивілізовані європейці гнобили та просто знищували їх, надовго залишився в генетичній пам´яті цього народу.

Відео: сучасні аборигени.

Коментувати