Острів Мен


Острів Мен знаходиться в Ірландському морі на однаковій відстані від Англії, Шотландії, Уельса та Ірландії. Острів є коронним володінням Великобританії, однак до складу Об´єднаного королівства не входить. Незважаючи на те, що на міжнародній арені інтереси острова представляє Великобританія, Мен проводить повністю незалежну внутрішню політику. Законодавчу владу тут здійснює один із найстаріших європейських парламентів – тінвальд, який діє тут з 979 року. Мен не входить до Європейського союзу, тут свої власні номерні знаки на автомобілях, власна судова система та власні поштові марки.

Острів Мен

Ще в 6500 році до н.е. на острові з´явились перші поселенці. Це були мисливці, рибалки та збирачі, основним знаряддям праці яких були примітивні інструменти з кісток та кременю. Зразки цих первісних засобів праці можна споглядати в місцевому музеї. В період неоліту на острові з´являються мегалітичні споруди, що являють собою нагромадження кам’яних брил. Ці давні кам´яні споруди викликають надзвичайну зацікавленість істориків і археологів з багатьох куточків світу.

Острів Мен

Рання культура острова формувалась під значним впливом кельтів та вікінгів. На протязі певних періодів острів перебував під володінням ірландських, норвезьких та шотландських королів. Починаючи з середини XIV століття острів належить Англії. Для правління цією територією визначався спеціальний титул – Лорд Острова, яким на протязі тривалого часу володіла сім´я Стенлі. В середині XVIII століття британський уряд викупає у правлячої сім´ї острів, а з 1866 року острову Мен було надано самоврядування. Символ острова – трискеліон, що представляє собою три ноги, які виходять з однієї точки. Вважається, що такий знак символізує стабільність. Адже девіз острова звучить: «Як не кинь, будеш стояти».

30

Столиця острова Мен – Дуглас. Цікаво, що в цьому місті до 2016 року функціонував останній в світі кінний трамвай. Для тих, хто цікавиться історією острова відкриті двері Менського музею, а любителі живопису можуть відвідати Національну художню галерею. Старовинні замки Рашен, Піл та абатство Рашен приваблюють туристів з усього світу своєю незвичною архітектурою. Про життя древніх вікінгів та кельтів можна багато дізнатись, якщо побувати в Будинку Мананнана – старовинного морського божества.

Багатьох туристів приваблює система відводу води з вугільних шахт, яка знаходиться біля містечка Лексі. Ці величезні колеса відкачували воду на протязі значного періоду, починаючи з 1854 року. Коли вугільні шахти закрили, колеса не демонтували, і вони понині перекочують масу води.

Характерною рисою острова є його дороги, на яких майже відсутні знаки, що обмежують швидкість. Тому саме на цьому острові проводяться традиційні гонки «Top Gear». Цікаво, що частина прибережних доріг з двох боків оточена кам’яними стінами, які захищають автомобілі під час припливів.

Незважаючи на незначну кількість місцевого населення та невеликі розміри острова тут збереглась особлива менська мова, яка відноситься до кельтської групи і є спорідненою з ірландською та шотландською мовами. Завдяки заходам, які почали прийматись для збереження менської мови с 1985 року вона набула офіційного статусу.

Ще однією особливістю цього унікального острова є те, що тут виведено породу безхвостих кішок. Їх власники стверджують, що разом з хвостом менська кішка втратила деякі риси характерні для кішок. Безхвоста кішка завжди з радістю прогулюється поряд зі своїм господарем, а також любить плавати у воді.

Коментувати