Евкаліпт – головне дерево Австралії


Зовсім не випадково евкаліпт вважають головним деревом Австралії. Адже державний герб цієї країни прикрашений зображенням гілок цього дерева, які обрамляють зображення характерних представників тваринного світу цього материка кенгуру та страуса.

Герб Австралії

Герб Австралії

Чому ж саме евкаліпту випала така честь бути зображеним на державному гербі? Все пояснюється дуже просто. Евкаліпт є панівною рослиною австралійського континенту. Досить відмітити, що серед усіх дерев, які ростуть на цьому материку ¾ становлять евкаліпти. До того ж їх в Австралії налічується близько 600 видів. Одні з них відносяться до найвищих дерев до 100 м заввишки, інші не перевищують 10 м, зустрічаються і низькорослі, які скоріше нагадують зарості чагарників. Високорослі евкаліпти можуть мати товщину стовбура до 10 метрів в діаметрі. Окремі види скидають кору під час засушливого періоду. Тоді дерева мають дуже неохайний вигляд, бо кора з них звисає як лахміття. У інших представників цих рослин кора дуже гладенька. Є й такі дерева, стовбури яких вкриті жорсткою наче залізо корою. Взагалі деревина евкаліптів відрізняється надзвичайною твердістю. Всі ці рослини мають листя блакитно-сірого кольору, тому здається, що листя сухе і скоро буде облітати. Але явище листопаду не властиве для цих дерев. Навіть в період найсильнішої спеки листя не облітає, а повертається ребром до прямих сонячних променів. Тому в евкаліптових лісах неможливо сховатись в тіні.

Евкаліпт

Евкаліпти ростуть надзвичайно швидко. За 35 років евкаліпт виростає до висоти, яку може мати двохсотлітній дуб. Така властивість дерева дає можливість обрізати гілля дерев для різних потреб без шкоди для рослини. Міцна і якісна деревина цього характерного представника рослинного світу Австралії використовується у будівництві. Завдяки наявності дубильних речовин деревина не гниє і в ній не розмножуються і не живуть комахи, які здатні руйнувати інші види деревини.

Евкаліпт

Евкаліпти мають дуже розвинену кореневу систему, яка здатна швидко як насос вбирати воду. Цю властивість австралійських дерев використовують для осушення болотистих місцевостей. З цією метою евкаліпти акліматизували на чорноморському узбережжі Кавказу.

Евкаліпт

Місцеві аборигени називають евкаліпт деревом життя за його надзвичайні лікувальні властивості. Цілющі ефірні олії містяться практично в усіх частинах цієї рослини і широко використовуються в сучасній медицині.

Однак велика кількість летючих речовин, які виділяє евкаліпт, здатна самозайматись при високій температурі. Тому в Австралії майже кожен рік під час спекотного періоду спостерігаються руйнівні пожежі, які важко погасити.

Відео: Евкаліпт (Eucalyptus deglupta)

Коментувати